بررسی وردپرس و جوملا و انتخاب کدام یک برای طراحی سایت ؟

بررسی وردپرس و جوملا و انتخاب کدام یک برای طراحی سایت ؟

سیستم مدیریت محتوای گوناگون و متعددی در سطح جهان وجود دارد که براساس محبوبیت بیشتر دیده می شوند و هر یک مورد استفاده قرار می گیرند مانند وردپرس، جوملا، دروپال، پرستاشاپ و… از جمله این سیستم مدیریت محتوا است ولی باید به جرأت بگوییم از بین همه این ها وردپرس و جوملا در بین جوامع مختلف بیشترین استفاده را داشته است به همین خاطر ما امروز در مورد این دو سیستم مدیریت محتوا صحبت می کنیم و سپس شباهت ها و تفاوت هر را برای شما بازگو کنیم و مقایساتی را انجام می دهیم تا شما متوجه بهتر بودن هر یک از آنها شوید و تصمیم گیری براش شما راحت تر شود.

وردپرس یا جوملا؟ کدام یک؟

هر دوی این سیستم مدیریت محتوا قادر به ایجاد و طراحی وب سایت های حرفه با قابلیت های بسیار هستند چرا که هر یک از آنها دارای افزونه ها و قابلیت هایی هستند که می توان آنها را به راحتی در گوگل سرچ کرد و به صورت رایگان از آنها در سایت خود استفاده کرد و یک سایت با تمام ویژگی هایی که نیاز داریم را به وجود آوریم. هر یک از آنها دارای قالب های متنوع ای است که به راحتی سایت شما را سفارش سازی می کند و طرح خاصی را به سایت می دهد.
هر دو این سیستم ها امکان نصب بر روی هر سروری را دارند و نیازمند سرویس خاصی نیستند و هزینه ای مشابه برای مالک دارد و دارای سیستم رایگان می باشند و هر یک می توانند دارای تیم توسعه قدرتمند برای طراحی و ساخت و پشتیبانی باشند.
این دو سیستم شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند حتی شباهت های آنها بیشتر از تفاوت هاست.
چه چیزهایی موجب تفاوت بین آنهاست؟
و چه چیزی باعث انتخاب یکی از آنها می شود؟
ما در این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ می دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای مردمی است که دارای قابلیت ها و امکانات بسیار ساده و راحت است این سیستم به عنوان یک سیستم وبلاگی وارد عرصه فعالیت شد و رفته رفته پیشرفته تر شد و راه را برای ساخت و طراحی سایت های حرفه ای فراهم ساخت. این پلتفرم برای مبتدیان که به تازگی کار خود را شروع کرده اند بسیار مناسب است و رفته رفته به پیشرفت آنها کمک خواهد کرد و دارای جایگاه ویژه ای در بین افراد مختلف است.
زمانی که تعداد کاربران یک سیستم افزایش پیدا کند در آن سیستم اتفاقات جالبی خواهد افتاد و همه چیز در این سیستم بهتر و بهتر خواهد شد.

  1. پشتیبانی بهتر
  2. رفع باگ و مشکلات آن
  3. توسعه قوی تر و آپدیت های سریع
  4. امکانات و قابلیتهای بیشتر
  5. دارای متخصصین بیشتر
  6. قیمت کمتر و سادگی

جوملا چیست؟

جوملا یکی دیگر از سیستم مدیریت محتوای حرفه ای است که با استفاده از آن می توان انواع سایت را راه اندازی کرد ولی باید توجه داشته باشید این سیستم مدیریت محتوا برای تازه کاران و مبتدیان دارای پیچیدگی های خاص خودش است و از وردپرس سخت تر خواهد بود.

تم ها و قالب ها

در هر دوی آنها امکان تغییر ظاهر به کمک پوسته ها و قالب های مختلف وجود دارد و شما خیلی راحت می توانید یک طرح را برای سایت خود پیاده سازی کنید.
وردپرس در حال حاضر حدود ۳۰۲۳ قالب را در مخزن خود جای داده است به گونه ای که اگر در گوگل پلاس جستجویی را انجام دهید با نتایج بالایی مواجه خواهید شد که اکثر این نتایج مربوط به قالب هاست و دارای قالب های رایگان و پریموم زیادی است که برای دست یافتن به آنها باید به بخش قالب های بخش مدیریت وب سایت رفته و در آن تمام مورد نظر خود را جستجو کنید و سپس بعد از یافتن قالب خود با یک کلیک قالب را نصب و فعالسازی کنید و به راحتی آن را بر روی سایت خود پیاده سازی کنید.
توجه داشته باشید که وردپرس این امکان را به شما داده است که قالب های وردپرس را در بخش ویرایشگر قالب در داخل پنل مدیریتی ویرایش کنید چنانچه به علم کد نویسی آشنا باشید می توانید آن را شخصی سازی کنید پس می توانید هر آیتمی از قالب را ویرایش کنید و یا کدهای را به قالب اضافه کنید.

در جوملا دو گونه قالب وجود دارد قالب هایی که مربوط به ظاهر سایت است و قالب هایی که مربوط به بخش مدیریت کار است چرا که جوملا مرجع خاصی برای قالب های خود ندارد ولی در صورتی که جستجویی داشته باشید با بیش از ۱۶ میلیون نتیجه مواجه خواهید شد ولی تمام این اطلاعات مربوط به قالب های جوملا نیست اکثر قالب ها به صورت رایگان ارائه می شوند و شما می توانید آن را دریافت و در جوملا بارگذاری کنید و سپس تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید.
دقت داشته باشید که در بخش مدیریت قالبها شما می توانید قالب مورد نظر خود را در سیستم مدیریت محتوای جوملا ویرایش کنید. چرا که در بخش ویرایشگر قالب ها قسمت استایل وجود دارد که می توان تغییراتی را ایجاد کرد.
در اینجا می توان نتیجه گرفت:
هر دو این سیستم مدیریت محتوا دارای قالب های رایگان و پریموم هستند و به تو صریح در اینجا نمی توان گفت کدام یک از این دو بهتر و نسبت به دیگری ارجعیت و برتری دارد چرا که با هر دوی آنها می توان بهترین سایت ها را در هر زمینه ای ایجاد کرد.

افزونه و پلاگین در وردپرس

پلاگین ها به صورت اتوماتیک و اکثرا رایگان در سیستم وردپرس عرضه می شوند که در حال حاضر بیش از ۳۶۰۰۰ افزونه در مخزن وردپرس وجود دارد که به راحتی در دسترس و می توان از آنها استفاده کرد.
علاوه بر پلاگین های رایگان تعداد زیادی افزونه پریموم نیز در وردپرس وجود دارد که شما می توانید به راحتی آنها را در دست داشته باشید چرا که بسیاری از فعالیت های با کمک افزونه های وردپرس انجام می شوند به طور مثال انجام کارهایی مانند ایجاد فروشگاه،ساخت انجمن، ایجاد پنل کاربری، ایجاد فرم های مختلف و…
شما با یک کلیک افزونه مورد نظر خود را در سایت می توانید نصب کنید و از آن استفاده کنید.
وردپرس در بخش افزونه ها نیز این ویژگی ها را برای شما قرار داده است که بتوانید پلاگین ها را ویرایش کنید و در کدهای آنها تغییراتی را ایجاد کنید.

پلاگین و افزونه ها در جوملا

در جوملا حدود ۸۶۳۴ افزونه وجود دارد که به ۳۳ دسته تقسیم می شوند که شما با جستجوی فیلتر دار در دسته ها آنها را می یابید. دسته ها شامل ویرایشگر، حمل و نقل، تجاری، فرم های ارتباط و.. میباشد که به شما امکانات و ویژگی ها زیادی می دهد که می توانید در سایت جوملا خود استفاده کنید مانند قرار دادن اسلایدر در سایت.
در جوملا مانند وردپرس این ویژگی وجود دارد که افزونه ها را ویرایش کنید در صورتی که سطح دسترسی برای انجام این کار را فعال کنید. البته توجه داشته باشید که سطح ویرایش کدها در جوملا بسیار محدود است و دارای انعطاف پذیری زیاد و خوبی نیست.

نتیجه گیری بخش افزونه ها

هر دو افزونه های پریموم و رایگان زیادی دارند ولی تعداد افزونه های وردپرس به مراتب بیشتر است ولی تعداد افزونه هایی که به روز نمی شوند نیز زیاد هستند.
یافتن افزونه های جوملا سخت تر و به زمان بیشتری نیاز دارد و برعکس در وردپرس این کار بسیار ساده و آسان است چرا که در پنل آدمیت می توان افزونه را جستجو کرد و نصب و فعالسازی کرد ولی در جوملا باید در وب به دنبال افزونه گشت در وردپرس به راحتی می توان کد های بخش افزونه ها را ویرایش کرد در صورتی که در جوملا شما با محدودیت بیشتری برخوردار هستید.

ابزارک ها و ماژول ها

بخش ساید بار در وردپرس با کمک ابزارک ها و در جوملا به کمک ماژول ها انجام می شود.
در وردپرس با کمک ابزارک می توان امکانات زیادی به سایت خود افزود به طور مثال بنر های تبلیغاتی، تقویم، آخرین دیدگاه ها، آخرین نوشته ها، جستجو و… که تنها با کشیدن و رها کردن ابزارک ها در بخش مدیریت سایت این کار امکان پذیر است البته باید بدانید جایگاه ساید بار با توجه به قالب ها در جاهای مختلفی قرار دارند.
در جوملا ماژول ها کار ابزارک ها را در وردپرس انجام می دهند و خصوصیات زیادی را به سایت اضافه می کنند مانند اخبار آنلاین، جستجو و آمار سایت و…

نتیجه گیری ابزارک ها و ماژول ها

در وردپرس این کار ساده تر است و با درگ و دراپ امکان پذیر است در جوملا نیز لیستی از ماژول ها وجود دارد که فقط باید آنها را فعال و یا غیر فعال کرد و زمانی که فعال می کنید می توانید همان جا سفارش سازی آنها را نیز انجام دهید.

رابط کاربری و تولید محتوا

برای انجام این کار به بخش ویرایشگر سیستم مدیریت محتوا احتیاج است.
در وردپرس برای انجام این کار باید به داشبورد سایت خود رفته و از بخش نوشته ها بر روی گزینه افزودن نوشته کلیک کرده و محتوای خود را ایجاد و منتشر سازید ویرایشگر این بخش در وردپرس که به نام TINYMCE است یک ویرایشگر دیداری است که از نظر امکانات و بهینه سازی بسیار فوق العاده است همچنین برای ویرایش محتوا موجود در سایت تنها کافی است بر روی محتوا کلیک کرده و آن را ویرایش و بر روی به روز رسانی کلیک کنید.
جوملا دارای کنترل پنل منظم و مرتبی است و دارای گزینه افزودن مقاله جدید این که با کلیک بر روی آن به صفحه ویرایشگر جوملا منتقل می شوید و در آن مقاله خود را ایجاد و یا مقالات قبلی را ویرایش کنید دسته بندی ها را انجام داده و رسانه های خود را بارگذاری و سپس در سایت منتشر سازید.

نتیجه گیری بخش تولید محتوا

سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای انجام این کار یک بخش ساده و در دسترس دارد که به راحتی می توان وارد آن شد و می توان مقالات را ویرایش کرد و می توان پیش نمایش آنها را ملاحظه کرد.
در جوملا این کار ساده است و تقریبا شبیه وردپرس می باشد و تنها تفاوت آن این است که پیش نمایش نوشته در جوملا از وردپرس سخت تر است و قبل از انتشار نمی توان پیش نویسی را مشاهده کرد.

امنیت

شما زمانی که سایتی را ایجاد می کنید در برابر تمام مسائل آن مسئولید ینی از این موارد قسمت امنیت سایت است در وردپرس افزونه های زیادی برای این کار وجود دارد ولی علاوه بر این نکاتی وجود دارد که باید به آنها دقت نمود یکی از این موارد بروزرسانی مرتب و منظم وردپرس است که شما باید در پیشخوان خود این کار را انجام دهید.
در جوملا بروزرسانی مانند وردپرس صورت می گیرد و در این زمینه مشکلی وجود ندارد و مهم ترین بخش امنیت همین بروزرسانی های منظم است.

نتیجه گیری بخش امنیت

در هر دوی آنها بروزرسانی بسیار با اهمیت است که باید به آن توجه بسیاری کرد و به طور منظم این کار در هر دو سیستم مدیریت محتوا باید انجام شود.

کدام یک؟ وردپرس یا جوملا؟

انتخاب هریک از آنها به خود شما و نیاز شما بستگی دارد و هر دوی آنها برای سایت های تجاری، وبلاگ های پیشرفته و سایت های دیگر مناسب هستند. هر یک از آنهادارای امکانات مشابه ای هستند و دارای تفاوت هایی نیز هستند که با توجه به خود شما می توان هر یک را برگزید.

با تشکر از همراهی شما – شادباشید.

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس شرکتی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (امتیاز اول را شما ثبت کنید.) | به راستی!! در صفحه اینستاگرام آپ تم عضو شوید، ( آموزش وردپرس ، تخفیفات و بروز رسانی ها )
Loading...
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *