بررسی امنیت وب سایت و آسیب پذیری آن

بررسی امنیت وب سایت و آسیب پذیری آن

مهم ترین موضوعی که در یک سایت وجود دارد مسئله امنیت و حفاظت آن است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد چرا که شما با صرف زمان و انرژی و هزینه سایت خود را به بهترین نحو ایجاد کرده اید و حال نوبت محافظت از آن رسیده است. آموزش امنیت وردپرس
مهم ترین و چالش برانگیز ترین موردها که به مدیریت سایت ها مربوط می شود امنیت و حفاظت از سایت در برابر هک شدن می باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد چنین موضوعی با شما صحبت کنیم و روش هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها حفاظت و ایمنی سایت خود را افزایش دهید. بهتر است تا انتها با ما همراه باشید چرا که در مورد یک موضوع اساسی و حساس صحبت خواهیم کرد که دانستن آنها برای تمام دارندگان و مدیران سایت ضروری است.
شما طرح سایت و محتوا گذاری سایت خود را انجام داده اید و تمام زمان و انرژی خود را صرف جذب کاربران کرده اید رفته رفته و به مرور ترافیک سایت شما افزایش می یابد و با همین افزایش شما به فروش محصولات و کسب درآمد دست پیدا می کنید و زمانی که ترافیک سایت بالا رفت از طریق تبلیغات نیز به درآمد می رسید در اینجا شما اوضاع خوب و مناسبی را به دست آورده اید ولی امکان هک شدن شما زیاد شده است و در این هنگام با چنین موردی مواجه می شوید قطعا هیچ یک از ما دوست نداریم چنین اتفاقی بیافتد و شاهد از دست رفتن زحمات خود باشیم.

هک hack وردپرس

به تمام روش هایی که افراد به طور غیر مجاز و بدون اجازه به سایت دسترسی پیدا کرده و وارد قسمت های مختلف آن و بخش مدیریت می شوند و به طور کلی کنترل بخش ها را به دست می گیرند. هک شدن یک مورد کاملا رایج و عادی می باشد که بسیاری با آن مواجه شده اند و به طور کامل با مشکلات آن آشنا هستند به طور کلی و متوسط ۳۰۰۰۰ وب سایت به طور روزانه هک می شوند. این آمار بسیار نگران کننده است ولی از این ببعد جای هیچ نگرانی نیست چرا که ما در این مقاله قصد داریم روش هایی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آنها وب سایت خود را تا حد زیادی در برابر حملات هکرها ایمن سازید.
در اینجا باید به چند سوال بپردازیم.

  • چرا سایت ها را هک می کنند؟
  • راه ها و روش های هک وب سایت چیست؟
  • راه ها و روش های کاهش احتمال هک شدن سایت کدامند؟

چرا یک نفر باید سایتی را هک کند؟ این سوالها برای بسیاری پیش می آید و دانستن آنها حیاتی و ضروری است. در اکثر موارد انگیزه های هکر ها از اینکه به یک سایت نفوذ کنند دستیابی به اطلاعات کاربران مختلف است این اطلاعات می تواند پایه ای و یا مالی باشد.
باید بگوییم تقریبا تمام حملات نفوذ به صورت کاملا اتوماتیک وار به وسیله ی اسکریپت ها و یا ربات ها انجام می گیرد بنابراین شما و همه مدیران سایت و یا هر کسی که به نحوی سایتی را در دست دارد باید با رایج ترین متدهای که برای هک وب سایت های وردپرس استفاده میشود آشنا شوند.

روش های هک سایت های وردپرسی

توجه داشته باشید هکر ها از نقاط ورودی آسیب پذیر وارد سایت و نفوذ به آن می شوند نقاطی همچون: سرورهای ضعیف میزبانی، درب های پشتی،صفحه لاگین وردپرس و موارد دیگر…

هاستینگ ضعیف و سرور های غیر ایمن

تمام ارائه دهندگان هاست موظف به رعایت کردن پروتکل های امنیتی در برابر خطر هستند چرا که در صورت رعایت نکردن پروتکل های امنیتی باعث ایجاد خطر خواهد شد. این مورد یعنی ایمنی سرور ها باید از همان ابتدا یعنی در زمان انتخاب سرویس ارائه دهنده هاست مورد توجه قرار گیرد.

درب پشتی یا backdoor

هکرها قادر هستند یک درب پشتی برای ورود به سایت شما ایجاد کنند منظور از درب پشتی، نقطه ای است که برای ورود به سایت شما ایجاد می کنند حتی به صفحه لاگین وردپرس نیز احتیاجی ندارند برای انجام این کار راه های مختلف و متعددی وجود دارد که موجب دسترسی غیرمجاز به سایت خواهد شد.

حملات بروت فورس brute force

در این روش هکر ها از ساده ترین روش برای نفوذ به سایت استفاده می کنند آنها با حدس زدن نام کاربری و رمز عبور و تکرار این عمل موفق به نفوذ در سایت می شوند. باید بدانید که سایت های وردپرسی نسبت به چنین حملاتی بسیار آسیب پذیر می باشند چرا که تعداد دفعات مجاز برای وارد کردن اطلاعات در صفحه لاگین نامحدود می باشد.

پوسته و پلاگین غیرایمن

حدود ۵۰ درصد از حملاتی که به سایت های وردپرسی می شود که بسیار موفق نیز هستند توسط افزونه ها و پوسته غیر ایمن انجام می پذیرد. افزونه ها و قالب ها باید قبل از استفاده و اینکه در دسترس عموم قرار بگیرند توسط سایت مرجع وردپرس مورد آزمایش قرار گیرند پس دقت داشته باشید که افزونه ها و قالب وردپرس خود را از منابع مورد اطمینان تهیه کنید و همیشه و به طور مرتب بروزرسانی آنها را انجام دهید.

راه های جلوگیری از هک سایت

ما در اینجا نکاتی را که به شما بسیار کمک می کند تا سایت وردپرسی خود را ایمن کنید، را به شما معرفی می کنیم:
۱_ وب سایت خود را بروز نگه دارید: همیشه و به طور منظم هسته وردپرس و افزونه وردپرس و قالب خود را به آخرین نسخه موجود بروزرسانی کنید.
۲_ حذف افزونه ها و قالب های بدون استفاده: توجه داشته باشید هر افزونه و قالبی که در سایت وجود دارند یک ریسک امنیتی به حساب می آیند پس سعی کنید هر چیز بلااستفاده را از سایت حذف کنید.
۳_ استفاده از رمز های بسیار قوی برای حساب های کاربری: از شیوه های مناسب و قوی برای انتخاب رمز خود استفاده کنید و حدالامکان سعی کنید از کاراکتر های مختلف در رمز و نام کاربری خود به کار ببرید.
۴_ استفاده از احراز هویت دو مرحله ای: افزونه امنیتی مانند ithemes security دارای چنین قسمتی برای فعالسازی این آیتم می باشد که با فعال کردن آن می توان صفحه لاگین سایت را به یک لایه امنیتی اضافه مجهز نمود و تا حد زیادی از خطرات حمله بروت فورس جلوگیری نمود.
۵_ عدم استفاده از نام کاربری پیش فرض admin: همیشه سعی کنید نام کاربری را خود با دقت و با توجه به استانداردهای امنیتی انتخاب کنید و هیچ وقت آن را بر روی نمونه پیش فرض خود قرار ندهید.
شما بهتر است برای سایت خود از یک افزونه امنیتی قوی وردپرسی برای جلوگیری از هک شدن سایت خود استفاده کنید چرا که چنین افزونه ای نباشد تواند به شما برای رعایت معیارهای ایمنی بسیار کمک کند و حتما میدانید مدیریت چنین موضوعی برای خود شما به تنهایی بسیار کار دشواری است.
این افزونه های امنیتی به شما اجازه می دهند تا میزان امنیت سایت خود را چک کرده و به طور مرتب وضعیت امنیت آن را مشخص و مشاهده فرمایید و از طرف دیگر شما تمام تنظیمات امنیتی که برای سایت مورد نیاز است را فعال می کنید و دیگر نیازی نیست این کارها را به صورت دستی انجام دهید.

استفاده از away mode یا حالت دور

یکی از مهمترین و بهترین ویژگی ها که در افزونه های امنیتی به چشم می خورد این ویژگی می باشد که به شما اجازه می دهد ناحیه مدیریت سایت وردپرسی خود را برای مدت زمان مشخصی در طول روز قفل کنید و با این گزینه شما می توانید محدودیت روزانه برای قسمت مدیریت سایت در نظر بگیرید و در زمان مشخصی که شما انتخاب می کنید شروع و در زمانی که شما انتخاب می کنید پایان پذیرد.

اسکن بدافزار برای وردپرس

افزونه های خوبی برای این کار وجود دارد این اسکن وضعیت های مربوط به لیست سیاه و خطاهای وب سایت و نرم افزار های منقضی را چک می کند و همچنین افزونه ها و قالب های وردپرس را برای پیدا کردن درب پشتی مورد بررسی قرار می دهد و شما به محض شروع اسکن می توانید نتایج را مشاهده فرمایید.

برقراری امنیت فعالیت های وردپرس

این قابلیت در افزونه های امنیتی دیده می شود که شما با استفاده از آن می توانید تمام فعالیت هایی که در سایت انجام می شود و بر روی امنیت سایت تاثیر گذارند را مشاهده و از آنها مطلع شوید با فعال کردن خاصیت user logging شما تمام فعالیت کاربران را از جمله ورود به سایت، ذخیره محتوا و… را مشاهده می کنید.

سخن پایانی

امیدوارم با استفاده از این مقاله آموزشی بتوانید میزان امنیت سایت خود را تا درجه زیادی بالا برده و از اطلاعات خود درون سایت حفاظت کنید و در یک مکان و محیط کاملا ایمن و امن به کسب و کار اینترنتی خود رونق بخشی.

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس تک صفحه ای

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 رای - میانگین: 5٫00 از 5) | به راستی!! در صفحه اینستاگرام آپ تم عضو شوید، ( آموزش وردپرس ، تخفیفات و بروز رسانی ها )
Loading...
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *