جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

comprehensive-wordpress-wordpress-training-with-wp-plugin

آموزش افزونه wp rocket افزایش سرعت سایت

با سلام و عرض ادب ، امروز و در این مطلب در کنار شما هستیم با آموزش افزونه wp rocket ، افزایش سرعت سایت توسط افزونه wp rocket یک روش کامل و اثر بخش برای افزایش سرعت و کارایی وب سایت می باشد ، سرعت وردپرس همواره یکی از مواردی است که در همه وب سایت های آموزشی به آن پرداخته شده است و در کل سرعت سایت نقش کلیدی در افزایش ترافیک و سئو و بهینه سازی آن دارد و همانگونه که در قبل گفته شد “اتفاقات جالب وردپرسی” وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کامل می باشد و طبق استناد های موجود میدانیم که برای افزایش سرعت هم به دلیل در دسترس بودن برای توسعه دهنگان فکر هایی شده است و پلاگین حرفه ای wp rocket یکی از آنهاست افزونه فوق العاده راکت وردپرس این امکان را به شما می دهد تا با استفاده از تکنیک های کاهش حجم ، بهینه سازی فایل ها ، بارگذاری تنبل ، کش و … سرعت وب سایت وردپرس خود را افزایش دهید. با آپ تم همراه باشید تا به معرفی و آموزش جامع روش افزایش سرعت توسط افزونه حرفه ای wp rocket وردپرس بپردازیم .

آموزش افزونه wp rocket

WP Rocket نام پلاگینی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود سرعت وب سایت وردپرسی خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید ، این افزونه با تکنولوژی های مختلفی اقدام به کاهش حجم وب سایت و افزایش سرعت می کند ، با فعال کردن کش صفحات در مرورگر و سرور ، بهینه سازی فایل های js و CSS و Html و فشرده سازی آنها ، فعال کردن تکنولوژی GZIP برای کمپرس و فشرده سازی وب سایت ، LazyLoad تصاویر و ویدئو ها که قادر است سرعت وب سایت را به صورت باورنکردنی افزایش دهد ، علاوه بر این امکانات دیگری مانند استفاده از شبکه تحویل سریع محتوا و کش کردن اطلاعات پروتلکل امنیتی Https به شما می دهد که سرعت سایت وردپرسی خود را چندین برابر خواهید کرد.

 

نصب و فعال سازی

از ویژگی های بارز افزونه نصب آسان و سریع آن می باشد به طوری که شما مانند دیگر افزونه ها ” آموزش نصب افزونه ” می توانید آن را نصب کنید و پس از نصب از شما کلید فعالسازی یا همان لایسنس معتبر می خواهد که میتوانید در صورت خرید از آپ تم لایسنس قانونی آن را تهیه و استفاده کنید. خرید نسخه اورجینال افزونه WP Rocket .

 

پیگربندی افزونه

برای پیکربندی و تنظیمات افزونه بعد از نصب در منوی تنظیمات یک منوی دیگر با نام WP Rocket برای شما ایجاد می شود پس از کلیک بر روی آن به تنظیمات افزونه هدایت می شوید . این قسمت از 9 تب تشکیل شده است که با هم به بررسی و آموزش نحوه تنظیم هر کدام می پردازیم .

تنظیمات عمومی

تب اول شامل تنظیماتی است که با نام تنظیمات عمومی به دلیل عام بودن عملکرد آنها نامگذاری شده است می باشد .

 

WP Rocket

 

بارگذاری تنبل image-lazy-loading

Lazy Loading و یا بارگذاری تنبل یک تکنیک برای بهینه سازی صفحات و بهبود تجربه کاربری است ، این تکنیک تصاویر و ویدئو ها و یا آی فریم ها را تنها زمانی به ما نمایش می دهد که به آنها نیاز داشته باشیم یعنی زمانی که صفحه ما به تصویر مورد نظر نرسیده باشد آن تصویر دانلود نمی شود و پس از اسکرول تصویر یا عنصر مد نظر به ما نمایش داده می شود . بیش از 60 درصد حجم خروجی وب سایت ها برای تصاویر می باشد این موضوع به خاطر استفاده بی بدیل از تصاویر در طراحی رابط ظاهری وب سایت اهمیت بسزایی در سرعت لود و پهنای باند و صد البته رضایت کاربران خواهد داشت ، بارگذاری تنبل به عبارت دیگر میتوان گفت : نمایش تصویر زمانی که صفحه به قسمت تصویر اسکرول شده باشد.

بهینه سازی فایل ها

با تنظیم این بخش شما فضاهای خالی و اضافی بین فایل های html   ، css   ، java و فونت ها را حذف می کند علاوه بر این باعث کاهش حجم فایل ها می شود به طوری که یکی از عوامل افزایش سرعت نسبت ساختار استاندارد و بدون فاصله های زیادی در بین فایل ها می باشد این گزینه برای شما به طور اتوماتیک اینکار را انجام خواهد داد .

wp rocket

دو گزینه دوم یعنی بهینه سازی فایل های JS و CSS را با احتیاط و با تست های مکرر فعال کنید زیرا در گاهی از موارد بهینه کردن این فایل توسط افزونه باعث بهم ریختگی و یا از کار افتادن خواص جاوا اسکریپت می شود .

کش موبایل

گوشی های هوشمند از اهمیت بالایی برخوردار هستند خصوصا در این سال های اخیر با توجه به رونق بازار این پلتفرم ها و صد البته وب سایت هایی که برای موبایل ها بهینه سازی می شوند نیز بهتر و بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرند با استفاده از این گزینه شما می توانید برای موبایل هم کش را فعال کنید.

Feeds Cache

خوراک وردپرس و یا فید ، ابزاریست که یا برای دریافت اخبار از دیگر وب سایت ها و یا برای اطلاع رسانی به دیگران مورد استفاده قرار میگیرد این کلیت داستان است و میتوانید برای استفاده های دیگر نیز فعال کنید این گزینه در افزونه راکت به شما امکان فعال سازی کش را در خوراک وردپرس می دهد ولی پیشنهاد می شود این گزینه را فعال نکنید.

کش کابران خارج شده

در اینجا ترجمه این افزونه به صورت غیر متعارف صورت گرفته است به دلیل اینکه این گزینه کاملا برعکس عمل می کند به معنی کش کاربران وارد شده . به صورت پیشفرض در وردپرس برای کاربرانی که وارد وب سایت شده اند کش فعال نیست با انتخاب این گزینه شما میتوانید کش را برای کاربرانی که وارد هم شده اند انتخاب کنید.

کش امنیتی

پروتکل امنیتی https  برای افزایش امنیت وب سایت و هش اطلاعات کاربران استفاده می شود این گزینه برای https  هم کش سایت را فعال می کند.

Emojis

با انتخاب این گزینه شکلک های وردپرس جایگزین Emojis ها می شود اینکار باعث افزایش سرعت تا حدود زیادی می شود به دلیل کاهش دخواست ها به سرور در صورتی هم که شما با انتخاب این گزینه خللی را درون وب سایت مشاهده کردید میتوانید آن را غیر فعال کنید.

زمانبندی پاک کردن کش

این گزینه تاریخ انتقضای فایل های کش شده را مشخص می کند به طوری که کش کاربران را به صورت هر 24 ساعت یکبار به صورت پیشفرض پاک میکند تا اطلاعات جدید بر روی مرورگر و سرور ذخیره شود . بهترین حالت برای این گزینه روی 5 روز می باشد زیرا کش وب سایت برای اطلاعاتی فعال می شود که کاربر نیاز به بروزرسانی آنها به صورت داعم را ندارد مانند کد های استایل قالب و تنهی کافیست تا یکبار درون مرورگر کاربر ذخیره شود .

برای رفتن به تب تنظیمات بعدی حتما دقت کنید که تنظیمات خود را ذخیره کنید.

 

تنظیمات پیشرفته

در این تب شما میتوانید تنظیمات سفارشی تری را انجام دهید به این دلیل نامگذاری صورت گرفته چون این بخش را میتوانید انجام ندهید ولی اگر اینکار را کنید مسلاما نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت .

 

wp rocket

Static Resources

این گزینه برای حذف ورژن از فایل های استایل و جاوا اسکریپت کاربرد دارد تا به حال در وب سایت GTmetrix با خطای Remove query strings from static resources رو به رو شده اید این گزینه میتواند این خطا را رفع نماید.

درخواست واکشی دی ان اس

این بخش برای معرفی دامنه هایست که فایل های جاوا اسکریپت ، سی اس اس و یا … که در وب سایت استفاده می کنید . وب سایت شما قطعا از منابع خارجی فایل های مربوطه را ( البته یکسری از آنها را ) دریافت می کند این قسمت برای شناسایی سریع تر این فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که زمان کمتری برای دریافت فایل های مذکور مصرف می شود . به طور مثال وب سایت شما از کتابخانه جی کوئری گوگل و یا فونت گوگل در حال استفاده است اگر درون فایل هدر و یا فوتر قالب خود جستجو کنید به قطعه کدی مانند این برخواهید خورد .

https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.12.4/jquery.min.js

برای معرفی به جهت درخواست واکنشی دی ان اس آدرس ajax.googleapis.com را در این کادر وارد کنید . در رابطه با سایر نمونه های منابع خارجی هم به همین شکل می باشد.

خالی کردن کش بروزرسانی نوشته

با استفاده از این امکان می توانید نوشته هایی که بروزسانی می شوند کش قبلی آنها را پاک کنید به طور مثال اگر دیدگاه جدیدی اضافه شد و یا مطلب را مدیر ویرایش کرد کش نوشته خالی شده و بروز می شود . البته اگر این قسمت را خالی بگذارید اتفاقی نمی افتد و بهتر است خالی باشد.

کش نشدن برگه ها

در این قسمت آدرس صفحاتی که نیازی به کش ندارند را وارد کنید به طور مثال صفحاتی مانند تسویه حساب های ووکامرس و یا ایزی دانلود نیازی به کش ندارند و البته این صفحات به صورت اتوماتیک کش نمی شوند و نیازی به وارد کردن آنها در آنجا ندارید.

کش نشدن کوکی برگه ها

در این قسمت میتوانید کوکی هایی که نیازی به کش ندارند را وارد کنید البته اگر اینکار را نکنید هم اتفاقی نمی افتد پیشنهاد می شود این قسمت را خالی بگذارید.

کش شدن برگه هایی که از رشته های کوئری زیر استفاده میکنند

این قسمت کوئری هایی که در برگه ها استفاده میکنید کش میکند برای تفهیم به آموزش افزونه گراویتی فرم بروید در آن قسمت توضیحات کامل رشته کوئری هایی که برای فرم استفاده می شود وجود دارد این یک سبک از استفاده کوئری می باشد به طور مثال برای ساخت صفحه ورود و یا عضویت درون قالب میتوانید از رشته کوئری ها توسط فرم ساز استفاده کنید این قسمت برای کش کردن همین کوئری ها می باشد. میتوانید خالی بگذارید که البته هیچ اتفاقی نمی افتد.

هیچوقت برای این کاربر صفحه ی کش شده ارسال نکن

با استفاده از این بخش میتوانید برای کاربرانی که نیازی به کش ندارند این امکان را غیرفعال کنید میتوانید برای توسعه دهندگان خود و یا افرادی که نیازی به سرعت و کش ندارند این امکان را فعال کنید.

Reducing the number of minified files in one file on

این گزینه فایل هایی که بهینه شده اند را درون یک فایل ذخیره می کند این کار باعث افزایش سرعت و کاهش حجم وب سایت می شود.

فشرده سازی سی اس اس

صد البته قبل از استفاده از امکانات این افزونه از وب سایت خود یک نسخه پشتیبانی تهیه کنید . در این قسمت میتوانید ادرس فایل هایی که میخواهید فشرده شوند را وارد کنید ( css ) این امکان ممکن است در ظاهر وب سایت مشکلاتی را ایجاد کند . مطابق همیش نسخه پشتیبان تهیه کنید.

فشرده سازی جاوا

در این قسمت هم مانند قسمت قبلی فایل هایی که میخواهید فشرده شوند را وارد کنید البته فایل های جاوا اسکریپت را و ممکن است که در نمایش وب سایت اختلالاتی را ایجاد کند.

فشرده سازی جاوا در پاورقی

این قسمت فایل های جاوا را به فوتر وب سایت هدایت می کند اینکه ابتدا وب سایت کامل لود شود سپس جاوا اسکریپت یک تکنیک افزایش سرعت می باشد. حتما در این قسمت آدرس فایل را به صورت کامل وارد کنید.

بارگزاری معوق فایل جاوا

این قسمت مربوط به صبر کردن لود فایل های جاوا تا زمان بارگذاری کامل وب سایت می باشد به این صورت که تا زمانی که وب سایت به طور کامل بارگذاری نشده باشد فایل های جاوا نیز بارگذاری نمی شوند.

 

دیتابیس

این قسمت را میتوانید نادیده بگیرید و تاثیر چندانی بر روند سرعت لود وب سایت ندارد ولی بهینه سازی دیتابیس برای مدیریت بسیار مناسب می باشد پیشنهاد می شود حتما از وب سایت خود نسخه پشتیبان را تهیه کنید.

 

wp rocket

 

پاکسازی نوشته ها

با استفاده از گزینه های این قسمت میتوانید نوشته هایی که دارید را پاکسازی کنید . نوشته هایی مانند پیشنویس ها و یا زباله دان خود را پاکسازی کنید.

پاکسازی دیدگاه ها

این گزینه مربوط به پاکسازی دیدگاه ها می باشد مانند پاک کردن دیدگاه های جفنگ و یا درون زباله دان

پاکسازی پیش نویسه ها

این قسمت هم برای پاکسازی نوشته ها و یا برگه هایی که به صورت منقضی شده و یا پیشنویس های خودکار مورد استفاده قرار می گیرد.

پاکسازی دیتابیس

با استفاده از این گزینه دیتبایس را پاکسازی میکنید و نویسه های غیر ضروری مانند لاگ ها را پاک میکنید.

پاکسازی های خودکار

اگر این گزینه را فعال کنید میتوانید مشخص کنید که در بازه های روزانه ، هفتگی ، ماهانه این کار را انجام دهید.

اجرای پاکسازی

و گزینه آخر که مربوط به اجرای تنظیمات بالاست .

 

پیش بارگذاری

این قسمت ربات های افزونه را فعال میکند که مطالب و فایل های کش شما را تولید می کند.

 

wp rocket

 

فعال کردن ربات پیش بارگذاری

این گزینه ای است که شما میتوانید امکان تولید فایل های کش و مطالب شما را به صورت پیش بارگذار فعال کند.

سایت مپ پیش نویس ها

این گزینه برای فعال کردن نقشه سایت جهت شناسایی بهتر افزونه راکت برای پیشنویس ها می باشد بهتر است این گزینه را فعال نکنیم .

URL crawl interval

این فاصه زمانی بین بررسی ربات را تا بررسی بعدی مشخص می کند.

XML sitemaps to use for preloading

اگر میخواهید برای سایت مپ های خود امکان پیش بارگذاری را فعال کنید این گزینه را بزنید.

 

cdn

شبکه تحویل سریع محتوا به این صورت کار میکند که اطلاعات شما در سرور های مختلف در جهان ذخیره می شود و زمانی که کاربر میخواهد از یک لوکیشن مانند تهران وارد وب سایت شود ، این شبکه اطلاعات را از نزدیک ترین سرور های به تهران میخواند .

 

wp rocket

 

CloudFlare

یک وب سایت است که به صورت جهانی و رایگان این امکان را فعال می کند البته تعرفه هم دارد ولی میتوانید از امکانات رایگان آن هم استفاده کنید.

CDN

این گزینه مربوط به فعال سازی امکان شبکه تحویل محتوای سریع می باشد.

CDN & SSL

اگر این گزینه را فعال کنید امکان cdn برای برگه هایی که از پروتکل https  استفاده می کند غیر فعال می شود.

جایگزینی نام هاست با

این قسمت مربوط به جایگزینی فایل هاییست که درون شبکه تحویل سریع محتوا وجود دارد با فایل هایی که بر روی سرور های شما موجود می باشد. است

فایل های رد شده

آدرس فایل هایی که نباید در cdn استفاده شوند وارد کنید. (هر کدام در یک خط) از آدرس های منظم استفاده کنید

 

Varnish

Varnish Cache یا کش وارنیش شتاب دهنده بسیار قدرتمندی است که در صفحات وب با استفاده از سرور های آپاچی و پروتوکل HTTP و کش کردن آنها موجب سریع تر شدن سرعت لود وب سایت می باشد خصوصا اگر صفحات وب سایت با استفاده از اچ تی ام ال باشند و استاتیک باشد . نصب این شتابدهنده باید توسط سرور و مدیر آن صورت بگیرد اگر نمیدانید که این امکان بر روی هاست شما فعال است یا خیر حتما قبلا با مدیر سرور و پشتیبان هاست خود تماس بگیرید.

 

wp rocket

 

گزینه های بعدی به ترتیب ابزار ها ، مستندات و پرسش و تب پشتیبانی و لایسنس مشخصا با نگاه کردن به آن امکان یادگیری نیز وجود دارد دو تب آخر که نیازی به توضیح نمی باشد زیرا از نام های آنها مشخص است ولی تب ابزار میتوانید با استفاده از آن عملایتی که در این مرحله تنظیم کرده اید را فعال ، غیر فعال و یا اجرا کنید .

افزونه راکت وردپرس یک افزونه کامل برای افزایش سرعت وردپرس می باشد . پیشنهاد می کنم این افزونه را با قیمت کاملا رقابتی و پشتیبانی بسیار عالی آپ تم خریداری کنید . خرید افزونه wp rocket

با تشکر از همراهی شما – شادباشید.

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس فروشگاهی

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین آرا
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سلیمانی
سلیمانی
6 سال ها پیش

سلام قربان خیلی ممنونم از مطلب مفیدتون.

اگر مایل بودین ممنون میشم وبسایت gtmetrix فارسی که اخیرا راه اندازی کردیم رو هم در کنار gtmetrix انگلیسی به کاربرانتون معرفی بفرمایید.

ممنون از لطف و محبت شما.

موفق و پیروز باشید.

1
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!