جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

حفظ و نگهداری وردپرس

بهبود کارای سایت با حفظ و نگهداری وردپرس

با سلام خدمت همراهان و کاربران گرامی. همه ما می دانیم هر چیزی به نگهداری و مراقبت نیاز دارد همه چیزهای اطرافمان خونه، ماشین، کامپیوتر و حتی خودمان به نگهداری و مراقبت احتیاج داریم سایت نیز از این مورد مستثنی نیست و به مراقبت و نگهداری نیازمند است ولی بسیاری هستند نسبت به این موضوع بی توجه می باشند و حتما آنها با مشکلاتی مواجه خواهند شد پس شما برای آنکه جلوي بسیاری از مشکلات را بگیرید باید از سایت خود مواظبت کنید.
شما دارنده یک سایت وردپرسی هستید در شروع کار وردپرس را نصب و شروع به ساختن و طراحی سایت خود می کنید در همان ابتدا همه چیز سر جای خود و مرتب و منظم است و هیچ مشکلی وجود ندارد و شما به خوبی و خوشی مشغول کسب درآمد از سایت رسمی خود هستید ولی بعد از گذشت چند ماه رفته رفته متوجه مشکلاتی از جمله کندی سایت می شوید و حس می کنید که همه چیز در حال خراب شدن است در چنین حالتی شما به نگهداری و حفظ وردپرس نیاز دارید چرا که حتی ممکن است سرعت بارگذاری سایت بشدت افت کند و یا حتی سایت شما به علت عدم تعمیر و نگهداری هک شده باشد.

حفظ و نگهداری وردپرس

وردپرس یک پلتفرم قدرتمند و شگفت انگیز است که دارای کارکرد آسان، ابزارها و قابلیتها حرفه ای، انعطاف پذیر،مقرون به صرفه و توسعه پذیر است با چنین خواص و ویژگی هایی حتما نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. نگهداری و حفظ وردپرس کار سختی نیست و با صرف مدت زمان بسیار کم می توانید سرعت سایت خود را بهبود بخشیده و همیشه بالا نگه دارید.
همیشه سعی کنید عملکرد پشتیبان گیری و بک آپ گیری سایت خود را بررسی کنید، متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به این موضوع بی اهمیت هستند و این کار را فراموش می کنند با وجود اینکه ابزار های بسیاری برای چنین کاری وجود دارد و همه آنها تنها نیاز به بارگذاری دارند مانند افزونه backup buddy و… همچنین شما می توانید از شرکت میزبانی خود درخواست انجام این کار را بکنید پس این مورد مهم را فراموش نکنید و مرتبا این کار را بر روی سایت خود انجام دهید چرا که همین پشتیبان گیری یکی از کارهای حفظ و نگهداری وردپرس است که باید انجام شود.
پلاگین های وردپرس ، تم ها و فایل های اصلی را به روز نگه دارید.
این پلتفرم دارای امنیت کاملا جدی است و تقریبا 25 کارشناس در تیم وردپرس این مقوله را مدیریت می کنند و با وجود چنین وضعیت امنیتی باز هم وردپرس مورد حمله قرار می گیرد و آسیب پذیر است پس یکی از راه های پیشگیری به روز نگه داشتن تمام فایلها و سیستم وردپرس است.

هسته وردپرس

توجه داشته باشید به روز نگه داشتن جزیی وردپرس نیز دارای اهمیت است مثلا به روز رسانی وردپرس2_1_4 نیز اهمیت دارد چرا که بسیاری از اشکالات و باگ های بحرانی و آسیب پذیر امنیتی رفع شده است پس به روز رسانی های کوچک را نیز نادیده نگیرید زمان کمی را از شما می گیرند ولی کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

فایل های پلاگین

به لیست افزونه ها بروید و مطمئن شوید همه آنها به روز هستند چرا که پلاگین ها منبع اصلی آسیب پذیری می باشند هرچند که تیم وردپرس همواره در پی تلاش و امنیت پلاگین های وردپرس است ولی باز هم دچار بحران و آسیب می شوند پس برای حفظ امنیت باید تمام فایل ها را آپديت نگه داشت.

فایل های پوسته

شما از هر قالبی که استفاده می کنید باید تمام فایل های آن را بروز کنید چرا که پوسته ها از نظر خطرهای امنیتی بیشتری را متوجه وردپرس می کنند، به روز رسانی پوسته بسیار ساده و همیشه در دسترس است پس سعی کنید آن را پردازش و در حفظ و نگهداری وردپرس کوشا باشید.

حذف افزونه و قالب های غیر کاربردی و بدون استفاده

در بسیاری از سایت ها دیده می شود که افراد برای تست کردن پوسته ها و پلاگین ها آنها را در وردپرس خود نصب می کنند و بعد آن را غیرفعال می کنند به همین خاطر بهتر است قالب های وردپرس و پلاگین های بلااستفاده را حذف کنیم چرا که باعث بروز مشکلاتی خواهد شد همچنین توجه داشته باشید که پلاگین های فعال ولی غیر قابل استفاده ممکن است موجب ناسازگاری و یا ایجاد مشکلات شود چرا که هر یک از افزونه ها و قالب ها می تواند موجب افزایش حمله احتمالی هکر ها شود پس هرچقدر که تعداد این افزونه ها و قالب ها کمتر باشد برای سایت شما بهتر خواهد بود.
نکته: هر از چند گاهی باید موارد فعال و غیرفعال در وردپرس و سایت خود را بررسی کنید و از سازماندهی آن اطمینان حاصل فرمایید و سپس موارد بلااستفاده را برای حفظ و نگهداری وردپرس حذف کنید.

پاک کردن پایگاه داده

زمانی که یک پایگاه داده را ایجاد می کنید در همان ابتدا همه چیز در آن سازماندهی شده و مرتب و منظم است ولی با گذشت زمان روند این سازماندهی کاهش می یابد و هر بار موارد جدیدی نیز اضافه می شود توجه داشته باشید یکی از ویژگی های پایگاه داده سازماندهی اطلاعات است و شما با کمی بررسی می توانید مشکلاتی را رفع کنید.
آیتم هایی که باید مورد توجه قرار گیرند:
Spam comments: نظرات هرزنامه، هر سایت دارای تعداد بسیاری نظرات اسپم است برخی از مدیران سایت آنها را دوست دارند و تا پایان که به طور خودکار از بین می روند صبر می کنند ولی برخی از سایت ها تعداد بسیاری اسپم دریافت می کنند که باید آنها را حذف کرد.
ویرایش پست: زمانی که شما پست خود را در ویرایشگر وردپرس می نویسید، وردپرس به طور خودکار هر بازبینی را در پایگاه داده ذخیره می کند و حتی بسته به هر ویرایش های کوچک این کار را به سرعت در پایگاه داده انجام می دهد پس پست های ناکارآمد و اضافی را بازبینی کنید و پیش نویس های اضافی را پاک کنید.
جدول overhead: هر وقت که شما چیزی را دی اکتیو می کنید معمولا ردیف اطلاعات را از پایگاه داده نیز حذف می کنید، پایگاه داده فضای ذخیره شده سطر ها را برای آینده اشغال می کند این فضا ها خالی از داده هستند و به این جداول overhead یا table overhead می گویند این جداول مشکل ساز نیست ولی هر چه پایگاه داده شما رشد کند میزان اشغال فضا نیز زیاد می شود و همین امر سرعت سایت شما را کاهش خواهد داد.
دقت داشته باشید که یک سایت در مدت 30 روز به شدت شلوغ می شود و همین شلوغی موجب بروز مشکلاتی می شود پس سعی کنید هر یک بار در ماه یک پاکسازی سریع و بهینه انجام دهید این کار را می توانید به صورت دستی و از طریق phpmyadmin این کار را انجام دهید ولی اگر به دنبال یک راه حل ساده باشید می توانید از پلاگین wpsweep استفاده کنید.

بررسی لینک های داخلی

لینک های داخلی باعث خزیدن ربات های جستجوگر گوگل در سایت ما می شود اگر یک وب سایت کوچک و با اطلاعات کم در اختیار داشته باشید به راحتی می توانید به صورت دستی لینک های داخلی را بررسی کنید ولی اگر سایت شما رشد کند و تعداد پست ها و اطلاعات آن افزایش یابد نمیتوان زمان خود را برای آزمایش لینک های داخلی تلف کرد و باید از گزینه هایی استفاده کنید که در زمان خود صرفه جویی نمایید پس در این صورت از ساختار لینک های داخلی مطمئن می شوید.

Google search console

اولین مکان جستجو در داخل کنسول جستجوی گوگل شما انجام می شود اگر چه ربات های گوگل هر خطایی را دریافت نمی کنند اما شما می توانید به gsc سر زده و در سمت چپ ناوبری به crawl سپس crawl errors رجوع کرده و در آنجا تمام اشتباهات شناسایی شده توسط گوگل را مشاهده کنید و بعد انها را بررسی و حل و فصل کنید.
بهتر است خطاها را شناسایی و تنها را رفع کنید چرا که خطاهای 404 در سایت خزنده های گوگل را نیز سرگردان می کند و نشان دهنده یک تجربه کاربری بسیار ضعیف از سمت شما خواهد بود پس حتما سعی کنید لینک های داخلی را بررسی کرده و مطمین شوید که به صفحه ی درست می رسد.
البته برنامه های بسیاری برای اینکه بتوانیم آدرس مورد نظر خود را دریافت و در یک دوره یک لیست از مشکلات را در اختیار شما قرار می دهد و سپس داده ها را با توجه به لیست مرتب کنید و در آخر نیز به حفظ و نگهداری وردپرس بپردازید.

اهمیت نگهداری وردپرس

با توجه به اطلاعات بالا و گفته های بسیار فهمیدیم که حفظ و نگهداری وردپرس نیازمند صرف زمان و سختی های بسیار نیست و به راحتی قابل انجام است فقط کافی است هر یک از موارد بالا را در کمترین زمان ممکن و با دانش فنی کم تکمیل و از وردپرس خود نگهداری کنید.

سخن پایانی

در یک سایت وردپرسی مسئله مهم در حفظ و نگهداری وردپرس تنظیم برنامه های آن است تا هر یک به صورت منظم و به درستی انجام شود شما عزيزان اگر موارد ذکر شده فوق را انجام داده و آنها را رعایت کنید می توانید یک سایت سریع، کارآمد و کاربرپسند در اختیار خود داشته باشید و آن را در اختیار کاربران و بازدید کننده های خود قرار دهید.

با تشکر از همراهی شما – شادباشید

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!