جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

25 نکته درباره وردپرس که نمیدانیم.

جالبترین نکاتی که در رابطه با وردپرس نمیدانستید !

نکات جالبی در رابطه با وردپرس وجود دارد که با آپ تم همراهی کنید تا برای شما در رابطه با نکته هایی که در رابطه با وردپرس نمیدانیم صحبت کنیم .

1_ قدمت وردپرس

بسیاری از افراد در مورد قدمت وردپرس چیزی نمی دانند و شاید فکر می کنند که دارای قدمت زیادی نیست ولی باید بگوییم که وردپرس از توییتر و فیسبوک قدیمی تر و دارای قدمت بیشتری است. اولین نسخه وردپرس در 6 خرداد 1382 منتشر شد و این امر نشان می دهد این سیستم مدیریت محتوا دارای قدمت بیشتری نسبت به فیسبوک و توییتر است.

2_ نام گذاری وردپرس

کدام یک از شما که با وردپرس سر و کار دارید و تا حدودی با آن آشنا هستید می دانید که نام وردپرس چگونه و توسط چه کسی انتخاب شده است؟ متاسفانه بسیاری از ما اطلاعات کافی و دقیقی نداریم. نام وردپرس توسط شخصی به نام کریستین سیلک تریمولتس انتخاب شده است. او یک وبلاگ نویس و همکار مت مولن در پروژه وردپرس بوده است.

3_ 27 درصد سایت ها با وردپرس

طبق آمار های گرفته شده و مطابق wr techs در وب و تکنولوژی در این زمینه حدود 27 درصد از تمام سایت های جهان به وسیله وردپرس طراحی و پیاده سازی شده اند. این خود نشانه محبوبیت این سیستم مدیریت محتوا می باشد.

4_ 76/4 درصد سهم وردپرس در مارکت

طبق آمار های بدست آمده وردپرس در بین سیستم مدیریت محتوا دیگر دارای درصد استفاده 76/4 درصد می باشد. همین میزان گویای محبوبیت و اعتماد به این سیستم مدیریت محتوا می باشد و نشان می دهد که تعداد کاربرانی که از وردپرس برای طراحی سایت استفاده می کنند بسیار زیاد بوده و روز به روز در حال افزایش می باشند.

5_سیستم متن باز و رایگان

وردپرس یک سیستم مدیریت متن باز و رایگان است که در اختیار همه کاربران خود قرار گرفته است. وردپرس تحت لایسنس gnu و gpl منتشر شده است و به همه کاربران خود اجازه دانلود و استفاده را می دهد. دارای قابلیت ها و امکانات بسیاری است که خیلی از کارهای سخت و نشدنی را برای شما آسان می کند یکی از این امکانات متن باز یا open source بودن این سیستم مدیریت می باشد که به راحتی به کاربران خود امکان تغییر و ویرایش کدها را خواهد داد.

6_ وردپرس همگانی است

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای همگانی است و متعلق به یک شرکت خاص نیست بلکه وردپرس توسط یک تیم توسعه دهنده خبره روی کار آمده و روز به روز نیز پیشرفته تر شده است این سیستم مدیریت به راحتی از امکان رایگان بودن و متن باز بودن پشتیبانی می کند.

7_عدم مدیریت اجرایی منحصر به فرد

سیستم مدیریت محتوای وردپرس با توجه به ویژگی و یا امکان متن باز یا open source بودن، متعلق به هیچ شرکت خاصی نمی باشد و به همین خاطر دارای مدیریت اجرایی منحصر به فردی نیز نیست چرا که این سیستم توسط یک تیم توسعه دهنده ایجاد شده است.

8_ اقتصادی است

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای اقتصادی است و بسیاری از افراد با وردپرس کسب و کار و تجارت الکترونیکی راه اندازی کرده اند و از طریق آن درآمد به دست می آورند. به طوری که هزاران شرکت و صدها متخصص در سراسر جهان از وردپرس برای ساخت و طراحی انواع سایت ها از جمله: فروشگاهی و تجاری و… استفاده می کنند.

9_1/48 بیلیون افزونه دانلود شده است

وردپرس دارای تعداد زیادی افزونه یا پلاگین می باشد که در بسیاری از زمینه ها به کمک ما آمده و تمام کارهای سخت را آسان کرده است. تا امروز حدود 1/48 بیلیون افزونه از مخزن وردپرس دانلود و مورد استفاده قرار گرفته است به طوری که 48 درصد از این افزونه ها از سال 1394 افزایش یافته اند و این مورد نشانه افزایش محبوبیت وردپرس در سالهای اخیر می باشد.

10 _ استفاده توسط دولت

بسیاری از سایت های دولتی از وردپرس تشکیل شده اند و همین مورد نشان می دهد که وردپرس از سمت ارگان های دولتی و خود دولت مورد بررسی قرار گرفته است و صد در صد تایید شده است چرا که این سیستم مدیریت محتوا توسط دولت و وب سایت های دولتی در سراسر جهان استفاده شده است. صدها سایت دولتی به وسیله وردپرس طراحی و پیاده سازی شده اند که از بین این سایت ها می توان به سایت های مدارس، ادارات، سازمان ها اشاره کرد.

11_ وردپرس در آموزش

امروزه وردپرس در سطح آموزش بسیار کارآمد و تاثیر گذار بوده است چرا که بسیاری از سایت های آموزشی توسط وردپرس ایجاد شده اند. امکانات و قابلیت هایی که وردپرس در این زمینه در اختیار ما قرار می دهد باعث شده که در عرصه آموزش دارای محبوبیت بیشتری باشد. وردپرس توسط صدها سایت دانشگاهی و مدارس مورد استفاده قرار گرفته است و شاید علت منعطف بودن آن برای بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان قابلیت متن باز بودن این سیستم مدیریت محتوا بوده است.

12_ بیش از 50000 افزونه رایگان

افزونه ها شبیه اپلیکیشن ها می باشند ولی با این تفاوت که تنها برای وردپرس ایجاد شده اند.افزونه ها بسیار کار آمد و در حرفه ای شدن سایت تاثیر گذارند چرا که بسیاری از کارها توسط همین پلاگین ها یا افزونه ها انجام می شود. امروزه دقیقا 50000 افزونه وردپرس در مخزن وردپرس به صورت کاملا رایگان برای دانلود در اختیار همه ی ما می باشد. به طور مثال شما برای ایجاد یک فروشگاه و یا یک فرم تماس در سایت خود به افزونه مخصوص احتیاج دارید افزونه ها بسیار ساده و روند سرعت انجام کار را افزایش می دهند.

13_ فراتر از زبان انگلیسی

امروزه با توجه به میزان افزایش کاربران وردپرس، استفاده آن نیز از زبان انگلیسی فراتر رفته است به طوری که تا سال 1393 تنها از نسخه انگلیسی آن استفاده می شد ولی امروزه وردپرس برای سایر زبان ها نیز ترجمه شده است امکان استفاده از زبان های دیگر برای آن به وجود آمده به طوری که امروزه روز بسیاری از کاربران فارسی زبان از نسخه فارسی آن بهره مند می شوند.

14_ در دسترس بیش از 68 زبان در دنیا

وردپرس به طور کامل برای بیش از 68 زبان دنیا ترجمه شده است به همین خاطر برای 68 زبان زنده در دسترس می باشد. جالب است بدانید که علاوه بر این وردپرس برای سایر زبان ها نیز در حال ترجمه شدن است چرا که وردپرس فراگیر شده و کاربران زیادی از نقاط مختلف دارد. همچنین بیشتر افزونه ها و قالب های وردپرس از زبان های مختلف نیز پشتیبانی می کنند.

15_برگزاری کمپ وردپرس در 41 کشور

کاربران وردپرس و تمام کسانی که به آن علاقمند هستند مايلند تا از اخبار و حوادث روز وردپرس مطلع باشند به همین خاطر برای اطلاع پیدا کردن از حوادث و اخبار به روز و لحظه ای وردپرس، کمپی با عنوان wordcamp در سال 1395 روی کار آمد و در حال حاضر در 41 کشور دنیا برگزار می شود و توسط 36000 کاربر دنبال می شوند.

16_ جلسات وردپرس در 58 کشور

بعد از فراگیر شدن وردپرس و همچنین جذب کاربران مختلف به خود باعث شد تا برگزاری جلسات گردهمایی وردپرس توسط انجمن های محلی از سال 1395 در کشور های مختلف انجام شود.

17_ خانواده وردپرس

وردپرس نیز مانند ما انسان ها و یا بسیاری از سیستم های قدرتمند دنیا دارای خانواده و خواهر و برادر و…  می باشد. Buddy press,bb press, glot press از خانواده وردپرس محسوب می شوند چرا که همه آنها دارای قابلیت و یا امکان متن باز یا open source هستند و با هسته وردپرس ساخته شده اند.

18_ پروتکل ssl

بیش از 11/45 درصد سایت های وردپرسی دارای پروتکل ssl هستند.این پروتکل امنیتی است و امنیت و ایمنی نیز یک امر مهم و اساسی در طراحی سایت می باشد وردپرس با استفاده از این پروتکل توانسته امنیت را تا درصد زیادی برای کاربران خود به وجود آورد به گونه ای که در سال 1395 شماری از سایت های وردپرسی شروع به استفاده از پروتکل امنیتی ssl کردند به طوری که میزان استفاده از 4 درصد به 11/45 رشد پیدا کرد.

19_ بر پایه php و mysql

وردپرس با کمک زبان برنامه نویسی php به طور کامل نوشته شده است توسط یک تیم خبره و متخصص که کسانی که در این زمینه دارای اطلاعاتی هستند به راحتی می توانند کدهای وردپرس ویرایش و تغییر دارند. شما برای نصب و راه اندازی سایت باید از یک پایگاه داده my sql کمک بگیرید در واقع سایت بر روی پایگاه داده قرار می گیرد.

20_ 20 درصد وردپرس با جاوا اسکریپت

حدود 20 درصد از کدهای موجود در هسته وردپرس توسط جاوا اسکریپت نوشته است که همین مورد موجب شده، رشد وردپرس چند برابر شود.

21_ پشتیبانی رایگان

یکی از ویژگی های خوب و مهم وردپرس که آن را نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا متمایز کرده است پشتیبانی کاملا رایگان آن است. وردپرس دارای یک انجمن تیمی برای پشتیبانی از پروژه وردپرس می باشد که در قبال انجام این کار هیچ گونه هزینه ایدریافت نخواهد شد. تیم وردپرس به صورت رسمی در فروم وردپرس روزانه صد ها پست می گذارند و این سیستم مدیریت محتوا را به خوبی پشتیبانی می کنند چرا که پشتیبانی یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه کرد.

22_ وردپرس و جاز jazz

نام وردپرس دقیقا پس از نام هنری جاز منتشر شده است.

23_ به روز رسانی اتوماتیک

یکی دیگر از امکانات مهم وردپرس به روز رسانی اتوماتیک می باشد. وردپرس به طور منظم و کاملا اتوماتیک به روز می شود و بسیاری از مشکلات آن رفع شده و امکانات دیگر به آن افزوده می شود همچنین تمام افزونه ها و قالب های وردپرس نیز دارای چنین ویژگی ای می باشند و به طور منظم به روز می شوند.

24_ WordPress. Com شبیه WordPress. Org نیست

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کاملا متن باز است که امکان ویرایش قسمت های مختلف کدها را به کاربر خود می دهد همچنین  امکان ساخت سایت کاملا رایگان را برای همه فراهم کرده است به طوری که شما برای ایجاد یک سایت تنها به خرید هاست و ثبت دامنه نیاز دارید. در صورتی که WordPress. Com یک سرویس وبلاگ نویسی با امکانات ثبت دامنه می باشد که البته برای ایرانی ها کاربردی ندارد.

25_سایت های چند کاربره

وردپرس امکان ساخت انواع سایت ها رو از جمله خبری، شخصی، ورزشی، آموزشی، فروشگاهی و…. فراهم می کند. نکته مهم این است که وردپرس امکان ساخت سایت های چند کاربره و یا به بیان دیگر ساخت سایت های شبکه ای فراهم می آورد.

سخن پایانی

سعی کردیم در این مقاله 25 مورد و یا نکته را که شاید خیلی از ما کاربران وردپرس در مورد این سیستم مدیریت محتوا ندانيم. بهتر است به عنوان یک کاربر حرفه ای که در این عرصه در حال فعالیت هستیم این موارد را بدانیم.

با تشکر از همراهی شما – شادباشید.

 

منبع: آپ تم  مرجع: افزونه وردپرس

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!