جالبترین نکاتی که در رابطه با وردپرس نمیدانستید !

25 نکته درباره وردپرس که نمیدانیم.

نکات جالبی در رابطه با وردپرس وجود دارد که با آپ تم همراهی کنید تا برای شما در رابطه با نکته هایی که در رابطه با وردپرس نمیدانیم صحبت کنیم .

۱_ قدمت وردپرس

بسیاری از افراد در مورد قدمت وردپرس چیزی نمی دانند و شاید فکر می کنند که دارای قدمت زیادی نیست ولی باید بگوییم که وردپرس از توییتر و فیسبوک قدیمی تر و دارای قدمت بیشتری است. اولین نسخه وردپرس در ۶ خرداد ۱۳۸۲ منتشر شد و این امر نشان می دهد این سیستم مدیریت محتوا دارای قدمت بیشتری نسبت به فیسبوک و توییتر است.

۲_ نام گذاری وردپرس

کدام یک از شما که با وردپرس سر و کار دارید و تا حدودی با آن آشنا هستید می دانید که نام وردپرس چگونه و توسط چه کسی انتخاب شده است؟ متاسفانه بسیاری از ما اطلاعات کافی و دقیقی نداریم. نام وردپرس توسط شخصی به نام کریستین سیلک تریمولتس انتخاب شده است. او یک وبلاگ نویس و همکار مت مولن در پروژه وردپرس بوده است.

۳_ ۲۷ درصد سایت ها با وردپرس

طبق آمار های گرفته شده و مطابق wr techs در وب و تکنولوژی در این زمینه حدود ۲۷ درصد از تمام سایت های جهان به وسیله وردپرس طراحی و پیاده سازی شده اند. این خود نشانه محبوبیت این سیستم مدیریت محتوا می باشد.

۴_ ۷۶/۴ درصد سهم وردپرس در مارکت

طبق آمار های بدست آمده وردپرس در بین سیستم مدیریت محتوا دیگر دارای درصد استفاده ۷۶/۴ درصد می باشد. همین میزان گویای محبوبیت و اعتماد به این سیستم مدیریت محتوا می باشد و نشان می دهد که تعداد کاربرانی که از وردپرس برای طراحی سایت استفاده می کنند بسیار زیاد بوده و روز به روز در حال افزایش می باشند.

۵_سیستم متن باز و رایگان

وردپرس یک سیستم مدیریت متن باز و رایگان است که در اختیار همه کاربران خود قرار گرفته است. وردپرس تحت لایسنس gnu و gpl منتشر شده است و به همه کاربران خود اجازه دانلود و استفاده را می دهد. دارای قابلیت ها و امکانات بسیاری است که خیلی از کارهای سخت و نشدنی را برای شما آسان می کند یکی از این امکانات متن باز یا open source بودن این سیستم مدیریت می باشد که به راحتی به کاربران خود امکان تغییر و ویرایش کدها را خواهد داد.

۶_ وردپرس همگانی است

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای همگانی است و متعلق به یک شرکت خاص نیست بلکه وردپرس توسط یک تیم توسعه دهنده خبره روی کار آمده و روز به روز نیز پیشرفته تر شده است این سیستم مدیریت به راحتی از امکان رایگان بودن و متن باز بودن پشتیبانی می کند.

۷_عدم مدیریت اجرایی منحصر به فرد

سیستم مدیریت محتوای وردپرس با توجه به ویژگی و یا امکان متن باز یا open source بودن، متعلق به هیچ شرکت خاصی نمی باشد و به همین خاطر دارای مدیریت اجرایی منحصر به فردی نیز نیست چرا که این سیستم توسط یک تیم توسعه دهنده ایجاد شده است.

۸_ اقتصادی است

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای اقتصادی است و بسیاری از افراد با وردپرس کسب و کار و تجارت الکترونیکی راه اندازی کرده اند و از طریق آن درآمد به دست می آورند. به طوری که هزاران شرکت و صدها متخصص در سراسر جهان از وردپرس برای ساخت و طراحی انواع سایت ها از جمله: فروشگاهی و تجاری و… استفاده می کنند.

۹_۱/۴۸ بیلیون افزونه دانلود شده است

وردپرس دارای تعداد زیادی افزونه یا پلاگین می باشد که در بسیاری از زمینه ها به کمک ما آمده و تمام کارهای سخت را آسان کرده است. تا امروز حدود ۱/۴۸ بیلیون افزونه از مخزن وردپرس دانلود و مورد استفاده قرار گرفته است به طوری که ۴۸ درصد از این افزونه ها از سال ۱۳۹۴ افزایش یافته اند و این مورد نشانه افزایش محبوبیت وردپرس در سالهای اخیر می باشد.

۱۰ _ استفاده توسط دولت

بسیاری از سایت های دولتی از وردپرس تشکیل شده اند و همین مورد نشان می دهد که وردپرس از سمت ارگان های دولتی و خود دولت مورد بررسی قرار گرفته است و صد در صد تایید شده است چرا که این سیستم مدیریت محتوا توسط دولت و وب سایت های دولتی در سراسر جهان استفاده شده است. صدها سایت دولتی به وسیله وردپرس طراحی و پیاده سازی شده اند که از بین این سایت ها می توان به سایت های مدارس، ادارات، سازمان ها اشاره کرد.

۱۱_ وردپرس در آموزش

امروزه وردپرس در سطح آموزش بسیار کارآمد و تاثیر گذار بوده است چرا که بسیاری از سایت های آموزشی توسط وردپرس ایجاد شده اند. امکانات و قابلیت هایی که وردپرس در این زمینه در اختیار ما قرار می دهد باعث شده که در عرصه آموزش دارای محبوبیت بیشتری باشد. وردپرس توسط صدها سایت دانشگاهی و مدارس مورد استفاده قرار گرفته است و شاید علت منعطف بودن آن برای بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان قابلیت متن باز بودن این سیستم مدیریت محتوا بوده است.

۱۲_ بیش از ۵۰۰۰۰ افزونه رایگان

افزونه ها شبیه اپلیکیشن ها می باشند ولی با این تفاوت که تنها برای وردپرس ایجاد شده اند.افزونه ها بسیار کار آمد و در حرفه ای شدن سایت تاثیر گذارند چرا که بسیاری از کارها توسط همین پلاگین ها یا افزونه ها انجام می شود. امروزه دقیقا ۵۰۰۰۰ افزونه وردپرس در مخزن وردپرس به صورت کاملا رایگان برای دانلود در اختیار همه ی ما می باشد. به طور مثال شما برای ایجاد یک فروشگاه و یا یک فرم تماس در سایت خود به افزونه مخصوص احتیاج دارید افزونه ها بسیار ساده و روند سرعت انجام کار را افزایش می دهند.

۱۳_ فراتر از زبان انگلیسی

امروزه با توجه به میزان افزایش کاربران وردپرس، استفاده آن نیز از زبان انگلیسی فراتر رفته است به طوری که تا سال ۱۳۹۳ تنها از نسخه انگلیسی آن استفاده می شد ولی امروزه وردپرس برای سایر زبان ها نیز ترجمه شده است امکان استفاده از زبان های دیگر برای آن به وجود آمده به طوری که امروزه روز بسیاری از کاربران فارسی زبان از نسخه فارسی آن بهره مند می شوند.

۱۴_ در دسترس بیش از ۶۸ زبان در دنیا

وردپرس به طور کامل برای بیش از ۶۸ زبان دنیا ترجمه شده است به همین خاطر برای ۶۸ زبان زنده در دسترس می باشد. جالب است بدانید که علاوه بر این وردپرس برای سایر زبان ها نیز در حال ترجمه شدن است چرا که وردپرس فراگیر شده و کاربران زیادی از نقاط مختلف دارد. همچنین بیشتر افزونه ها و قالب های وردپرس از زبان های مختلف نیز پشتیبانی می کنند.

۱۵_برگزاری کمپ وردپرس در ۴۱ کشور

کاربران وردپرس و تمام کسانی که به آن علاقمند هستند مایلند تا از اخبار و حوادث روز وردپرس مطلع باشند به همین خاطر برای اطلاع پیدا کردن از حوادث و اخبار به روز و لحظه ای وردپرس، کمپی با عنوان wordcamp در سال ۱۳۹۵ روی کار آمد و در حال حاضر در ۴۱ کشور دنیا برگزار می شود و توسط ۳۶۰۰۰ کاربر دنبال می شوند.

۱۶_ جلسات وردپرس در ۵۸ کشور

بعد از فراگیر شدن وردپرس و همچنین جذب کاربران مختلف به خود باعث شد تا برگزاری جلسات گردهمایی وردپرس توسط انجمن های محلی از سال ۱۳۹۵ در کشور های مختلف انجام شود.

۱۷_ خانواده وردپرس

وردپرس نیز مانند ما انسان ها و یا بسیاری از سیستم های قدرتمند دنیا دارای خانواده و خواهر و برادر و…  می باشد. Buddy press,bb press, glot press از خانواده وردپرس محسوب می شوند چرا که همه آنها دارای قابلیت و یا امکان متن باز یا open source هستند و با هسته وردپرس ساخته شده اند.

۱۸_ پروتکل ssl

بیش از ۱۱/۴۵ درصد سایت های وردپرسی دارای پروتکل ssl هستند.این پروتکل امنیتی است و امنیت و ایمنی نیز یک امر مهم و اساسی در طراحی سایت می باشد وردپرس با استفاده از این پروتکل توانسته امنیت را تا درصد زیادی برای کاربران خود به وجود آورد به گونه ای که در سال ۱۳۹۵ شماری از سایت های وردپرسی شروع به استفاده از پروتکل امنیتی ssl کردند به طوری که میزان استفاده از ۴ درصد به ۱۱/۴۵ رشد پیدا کرد.

۱۹_ بر پایه php و mysql

وردپرس با کمک زبان برنامه نویسی php به طور کامل نوشته شده است توسط یک تیم خبره و متخصص که کسانی که در این زمینه دارای اطلاعاتی هستند به راحتی می توانند کدهای وردپرس ویرایش و تغییر دارند. شما برای نصب و راه اندازی سایت باید از یک پایگاه داده my sql کمک بگیرید در واقع سایت بر روی پایگاه داده قرار می گیرد.

۲۰_ ۲۰ درصد وردپرس با جاوا اسکریپت

حدود ۲۰ درصد از کدهای موجود در هسته وردپرس توسط جاوا اسکریپت نوشته است که همین مورد موجب شده، رشد وردپرس چند برابر شود.

۲۱_ پشتیبانی رایگان

یکی از ویژگی های خوب و مهم وردپرس که آن را نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا متمایز کرده است پشتیبانی کاملا رایگان آن است. وردپرس دارای یک انجمن تیمی برای پشتیبانی از پروژه وردپرس می باشد که در قبال انجام این کار هیچ گونه هزینه ایدریافت نخواهد شد. تیم وردپرس به صورت رسمی در فروم وردپرس روزانه صد ها پست می گذارند و این سیستم مدیریت محتوا را به خوبی پشتیبانی می کنند چرا که پشتیبانی یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه کرد.

۲۲_ وردپرس و جاز jazz

نام وردپرس دقیقا پس از نام هنری جاز منتشر شده است.

۲۳_ به روز رسانی اتوماتیک

یکی دیگر از امکانات مهم وردپرس به روز رسانی اتوماتیک می باشد. وردپرس به طور منظم و کاملا اتوماتیک به روز می شود و بسیاری از مشکلات آن رفع شده و امکانات دیگر به آن افزوده می شود همچنین تمام افزونه ها و قالب های وردپرس نیز دارای چنین ویژگی ای می باشند و به طور منظم به روز می شوند.

۲۴_ WordPress. Com شبیه WordPress. Org نیست

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کاملا متن باز است که امکان ویرایش قسمت های مختلف کدها را به کاربر خود می دهد همچنین  امکان ساخت سایت کاملا رایگان را برای همه فراهم کرده است به طوری که شما برای ایجاد یک سایت تنها به خرید هاست و ثبت دامنه نیاز دارید. در صورتی که WordPress. Com یک سرویس وبلاگ نویسی با امکانات ثبت دامنه می باشد که البته برای ایرانی ها کاربردی ندارد.

۲۵_سایت های چند کاربره

وردپرس امکان ساخت انواع سایت ها رو از جمله خبری، شخصی، ورزشی، آموزشی، فروشگاهی و…. فراهم می کند. نکته مهم این است که وردپرس امکان ساخت سایت های چند کاربره و یا به بیان دیگر ساخت سایت های شبکه ای فراهم می آورد.

سخن پایانی

سعی کردیم در این مقاله ۲۵ مورد و یا نکته را که شاید خیلی از ما کاربران وردپرس در مورد این سیستم مدیریت محتوا ندانیم. بهتر است به عنوان یک کاربر حرفه ای که در این عرصه در حال فعالیت هستیم این موارد را بدانیم.

با تشکر از همراهی شما – شادباشید.

 

منبع: آپ تم  مرجع: افزونه وردپرس

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 رای - میانگین: 5٫00 از 5) | به راستی!! در صفحه اینستاگرام آپ تم عضو شوید، ( آموزش وردپرس ، تخفیفات و بروز رسانی ها )
Loading...
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *