جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

رایج ترین و زیان بار ترین اشتباهات در سئو

رایج ترین و زیان بارترین اشتباهات در سئو

با سلام با يکي ديگر از مقالات تخصصي و آموزش سئو وردپرس در خدمت شما کاربران عزيز هستيم.
بسياري از شما عزيزان با اينترنت و اين دنياي شگفت انگيز تا حدودي و يا حتي بسيار عميق تر آشنا هستيد و صد در صد سايت هاي درون اين دنيا رو ديده ايد حتي اگر اطلاعات چنداني به صورت حرفه اي در سطح وب نداريد کمترين حالت اين است که حتما شما در گوگل جستجو اي را انجام داده ايد و مشاهده کرده ايد با سرچ يک کلمه تعداد زيادي نتيجه روبروي شما قرار ميگيرد که با کليک بر روي هر کدام از آنها وارد يک سايت تخصصي در آن زمينه خواهيد شد اين دقيقا کاري است که هر سايتي براي رسيدن به يک هدف که شايد در اکثريت آنها کسب درآمد و بهره مندي از يک فروشگاه اينترنتي بوده است، باشد.
همه ما مي توانيم به راحتي يک سايت در اختيار داشته باشيم که کاملا مختص خود ما باشد و به راحتي با در نظر گرفتن شرايط و قوانين خاص و دوري از اشتباهات و کارهاي باطل به يک درآمد و يا هر هدف ديگري که براي آن دست به طراحی سايت زده ايد، برسيم.
شما زماني که طرح کلي خود را انتخاب و سايت خود را آنگونه که مايليد پياده سازي مي کنيد بايد به سراغ روش هايي براي ديده شدن سايت خود برويد. چرا که اصولا اگر از چنين موضوعي چشم پوشي کنيد حتما به هدف خود نخواهيد رسيد چرا که سايت خود به خود ديده و به نتيجه مطلوب دست پيدا نمي کند.

۱۰ اشتباه رایج در سئو و پرهیز از آن

تا حالا با واژه سئو و بهينه سازي سايت مواجه شده ايد حتما اين واژه را به کرات شنيده ايد چرا که کساني که با سايت سروکار دارند حتما به اين مورد نيازمند هستند. شما بعد از طراحي و ساخت وب سايت بايد راهکارهايي براي پيشرفت و افزايش بازديد و ترافيک آن بيابيد به همين راهکارها سئو مي گويند. سئو به معني بهينه سازي سايت با روش هاي مختلف است که داراي گزينه هاي بسياري مي باشد که بايد به آنها توجه و آنها را در سايت خود پياده کرد ولي نکته اي که در اينجا بايد مد نظر داشت اين است که حتما کارهايي را که در سئو انجام مي دهيم نبايد انتظار داشته باشيم به طور حتما جواب مثبت دهد و نتيجه اي کاملا مطلوب از آن دريافت کرد چرا که هيچ چيز صد در صد نيست بخصوص سئو که داراي دنياي عظيمي است.
شما حتما مي دانيد از چه راه هايي براي بهينه سازي استفاده کنيد البته بايد بدانيد، شما بدون راهکارهاي سئو نمي توانيد به جايي برسيد و کاربران و مشتريان خود را جذب کنيد ولي جاي هيچ گونه نگراني نيست شما کافي است مسائلي را رعايت کنيد و از اشتباهات دوري کنيد.
به نظر شما اشتباهات رايجي که بسياري مواجه آن مي شوند چه چيزهايي هستند؟
دقت داشته باشيد همانقدر که مبحث بهينه سازي در پيشرفت سايت مهم و با ارزش است به همان ميزان يک اشتباه مي تواند سايت را دچار تزلزل و فروپاشي نمايد. البته بايد بگوييم که برخي از اين اشتباهات در ابتدا مفيد و خوب به نظر مي رسند و شايد کسي به آنها واقف نباشد ولي در باطن ضرر زيادي را به سايت مي رساند.
با ما همراه باشيد چرا که ما تصميم داريم اشتباهاتي را براي شما معرفي کنيم که دانستن آنها خالي از لطف نيست. مطمئن باشيد که شما با اجتناب از اين موارد به راحتي مي توانيد امور سئو را تا درصد بالايي بهبود ببخشيد.

 

پرهيز از اشتباهات رايج در سئو

1_ ناديده گرفتن طراحي واکنشگرا
ريسپانسئو و يا واکنشگرا بودن سايت بدين معناست که سايت در سايز هاي مختلف بهم نريزد و يکپارچگي خود را از دست ندهد. همه ما و يا به جرأت بسياري از ما داراي گوشي هاي همراه هوشمند هستيم و در بسياري از مواقع براي رسيدن به يک هدف از آن در سطح اينترنت استفاده مي کنيم و يا شايد خيلي از جاها سيستم کامپيوتري خود را در دسترس نداشته باشيم ولي گوشي موبايل هميشه همراه ما مي باشد پس دسترسي به اينترنت بسيار راحت تر خواهد شد. پس شما که داراي سايت هستيد بايد اين موضوع را حتما در سايت خود رعايت کنيد و حتما امکان واکنش گرا را در سايت پياده کرده تا کاربران که سايت شما را از طريق گوشي موبايل و يا تبلت ميبينند با مشکلي مواجه نشوند و سايت دقيقا به همان شکل خود و تنها کوچک تر شده و اطلاعات کافي را در اختيار شما قرار دهد. شما اگر اين موضوع را ناديده بگيريد مطمئن باشيد بسياري از کاربران خود را از دست خواهيد داد و همين مورد يک نفره منفي در سئو و يک اشتباه رايج است که بايد به آن توجه داشت وب سايتي که ريسپانسئو نباشد و با سيستم هاي هوشمند رابطه خوبي برقرار نکند از ديد کاربران بي ارزش است.
2_ کم توجهي به محتوا
محتوا پادشاه سايت است و براي يک سايت بسيار با ارزش و با اهميت مي باشد ولي متاسفانه بسياري نسبت به اين موضوع کمک توجه هستند. زماني که شما سايت خود را با يک طرح عام پسندانه ايجاد کرديد نوبت به قرار دادن متن و محتواي لازم در زمينه سايت و يا کاري خود داريد که اين محتوا مي تواند هر چيزي مانند مقالات، اخبار، تصاوير، ويدئو، آموزش، معرفي محصولات، ارايه خدمات و…باشد که بايد به طور صحيح قرار گيرد موارد بسياري از نظر سئو در محتوا وجود دارد به طور مثال عنوان جذاب، هدينگ ها، بک لينک ها، تصاوير و… که بايد به آن توجه کرد و آنها را در متون خود رعايت نمود ولي نکته مهمي که از اشتباهات است اين مورد مي باشد که افراد براي توليد محتوا زمان زيادي نمي گذارند و تصور مي کنند که براي آنها فايده اي ندارد در صورتي که چنين تصوري بيهوده و اشتباه است. به هيچ عنوان از متن هاي کپي در سايت استفاده نکنيد حتي اگر قسمتي از محتوا را هم تغيير دهيد مطمين باشيد سطح درک گوگل و کاربران شما بسيار بالاست و حتما متوجه چنين موردي خواهند شد پس با انجام اين کار خود و سايت خود را از چشم کاربران و گوگل نيندازيد همواره تمام تلاش خود را کنيد تا يک متن کامل، جامع و جديدي را در اختيار کاربران قرار دهيد مطمين باشيد گوگل نيز از چنين محتواهاي جديد که ساخته ذهن شماست و جاي ديگر ديده نشده است به خوبي استقبال مي کند. داشتن محتويات کم ولي جديد و حاصل دست رنج خود بسيار با ارزش تر از محتويات زياد ولي کپي شده مي باشد. ارزش سايت شما به محتواي درون آن است پس نسبت به آن حساس باشيد. نوشتن محتواي تازه و اطلاعات مفيد به صورت منظم و با فرمت درست مي تواند نقش موثر در موفقيت سايت داشته باشد.
3_ استفاده بيش از حد از کلمات کليدي
شما زماني که تصميم بر ايجاد سايت و انجام عمليات سئو بر روي وبسايت خود مي گيريد اولين قدم انتخاب کلمات کليدي مي باشد که بهتر است کلماتي را انتخاب کنيد که مي خواهيد کاربران با اين کلمات به سايت شما برسند. ابزارهاي زيادي براي انتخاب کليد واژه ها در سطح اينترنت موجود است که مي توانيد از آنها استفاده نماييد.
شما موفق شديد کلمات خود را برگزينيد حال زمان استفاده از آنهاست بايد سعي کنيد محتوايي را در زمينه کلمات خود ايجاد کنيد ولي نبايد بيش از حد از کلمات کليدي در متن ها استفاده کرد چرا که اين کار نه تنها از ديد کاربران  بلکه گوگل نيز اين مورد را نمي پسندد و حتما متوجه خواهد شد که شما قصد فريب آن را داريد شايد در واقعيت شما متوجه چنين موردي نباشيد و حتما سهوي است چرا که تصور شما از انجام اين کار، صحيح و مفيد مي باشد ولي در اينجا بايد بگوييم که استفاده از کلمات کليدي نيز داراي قوانين خاصي است که بايد مورد توجه قرار گيرد و حتما از اين اشتباه که کلمات کليدي را در تعداد زياد در سايت و متون بکار ببريد بپرهيزيد چرا که به کار بردن تعداد کثيري کليد واژه ها باعث به وجود آمدن اسپم ها در موتور هاي جستجو خواهد شد و همين مورد در رنک سايت شما تاثير گذار مي باشد، سعي کنيد تمرکز خود را بر روي يکپارچه سازي کلمات بهينه در متون قرار دهيد.
4_استفاده از بک لينک هاي غير واقعي
بک لينک ها تاثير زيادي بر روي سايت دارند همين مورد موجب شده است تا بسياري به فکر خريد بک لينک ها بيافتند چرا که معتقدند اين کار براي سايت مفيد و سودمند است و با چنين کاري بسيار سريعتر به هدف خود مي رسند ولي اين يکي از اشتباهات رايج است که بسياري بدان دست مي زنند ولي چنين بک لينک هايي تنها تا مدتي تاثير گذارند. شما مي توانيد از بک لينک هاي رايگان ولي از سايت هاي مفيد و مطرح استفاده کنيد مانند آپارت، فيسبوک و کلوب که صد در صد تاثير آنها از خريد بک لينک ها بسيار بيشتر است و براي سايت شما مفيد مي باشد. شما با اين سه مورد مي توانيد به راحتي بک لينک رايگان بگيريد.
لينک هاي داخلي و خارجي از جمله المان هاي مهم در سئو است که موجب هدايت کاربران به قسمت هاي مختلف درون سايت و همچنين به سايت هاي ديگر خواهد شد و همين موضوع موجب افزايش اعتبار سايت مي شود ولي بايد توجه داشته باشيد که هر بک لينکي نمي تواند تاثير گذار باشد بلکه بايد داري ويژگي هايي از جمله واقعي بودن، مرتبط با لينک، منبع معتبر، سايت معتبر و داراي رنک خوب و… باشد. لينک هاي خارجي از يک منبع ضعيف دقيقا خلاف نظر سئو است و به سايت ضربه خواهد زد. توجه داشته باشيد چنانچه مي خواهيد از بک لينک در سايت استفاده کنيد بايد به سالم و واقعي بودن آن توجه کنيد تا تاثير آن را در سايت به طور واضح مشاهده کنيد.
5_ عدم استفاده از متن بر روي تصاوير
تصاوير در سايت ها مهم مي باشند و به انتقال مفاهيم کمک بسياري مي کنند به گونه اي که شايد يک مفهوم مهم با استفاده از يک عکس بهتر و سريعتر از يک متن بلند منتقل شود از طرف ديگر تصاوير در محتواها جلوه ي بصري سايت را نيز بهتر خواهد کرد و يکي از مواردي که در متن موجب جذب کاربران خواهد شد، عکس هاي مرتبط با موضوع آن نوشته است.
تصاوير نيز مانند ساير موارد تاثير گذار در سئو داراي قوانين و ويژگي هايي بايد باشد يکي از اين قوانين نام تصوير و خاصيت alt تصوير مي باشد در واقع شما بايد براي تصاوير خود يک نام و توضيحات مختص آن را در نظر بگيريد تا تصاوير شما با توجه به خاصيت alt در سطح اينترنت شناخته شود مطمئن باشيد همين مورد در بهبود سايت شما تاثير گذار خواهد بود از طرف ديگر شما زماني که وارد يک سايت مي شويد تصاوير به مدت زمان بيشتري براي لود نياز دارد همين توضيحات موجب مي شود تا در زمان لود تصوير توضيحات نشان داده شود. بهتر است در توضيحات از کلمات کليدي نيز استفاده کنيد چرا که همين مورد در نتايج گوگل کاربران يافته خواهد شد و خود به خود بر روي سايت شما تاثير مثبت خواهد گذاشت. سعي کنيد براي تصاوير سايت از توضيحات و متن alt منحصر به فرد و مرتبط و مناسب استفاده کنيد و نسبت به اين مورد بي توجه نباشيد.

 

6_ استفاده نامناسب از ساختار سايت
آدرس صفحات و نوشته هاي شما در واقع ماهيت آن صفحه و نوشته را نشان مي دهد که بايد به درستي انتخاب شود شما زماني که وارد صفحات مختلف سايت مي شويد آدرس سايت است که شما را به جاهاي مختلف هدايت مي کند به همين خاطر است که اگر شما ساختار آدرس يک صفحه را تغيير دهيد آن صفحه ديگر وجود نخواهد داشت و شما با صفحه not found مواجه خواهيد شد و همين صفحه در سئو و دفع کاربران تاثيرات منفي بسياري دارد ساختار آدرس هر صفحه و نوشته بايد منحصر به فرد و مرتبط با موضوع آن صفحه انتخاب شود و در صورت امکان کلمات کليدي را نيز شامل شود و به راحتي قابل فهم و درک باشد. توجه داشته باشيد با همين آدرس ها است که گوگل سايت شما و صفحات و نوشته هاي درون آن را شناخته و ثبت مي کند از طرف ديگر موجب زيبايي و نظم سايت شده و کاربران نسبت به اين مورد رضايت بيشتري از خود نشان مي دهند چرا که از روي آدرس به راحتي تا حدودي با محتوا آشنا شده و مي دانند محتوا در چه زمينه اي است و در يافتن متن ها با سرعت بيشتري و صرف زمان کمتر نيز به کاربران بسيار کمک  خواهد نمود پس سعي کنيد آدرس صفحات و نوشته هاي خود را تغيير داده و آنها را بهبود ببخشيد.
7_ عدم انتشار منظم محتوا در سايت
چيزي که در سايت مهم است نظم و ترتيب سايت و برخورداري از يک زمانبندي واحد و صحيح مي باشد. متاسفانه افراد تصور مي کنند که هر زمان و در هر ساعتي مي توانند سايت خود را به روز و محتويات را درون آن قرار دهند در صورتي که اين کار اشتباه مي باشد. سايت شما در دسترس عموم قرار دارد و پس بايد به اين نکته توجه کنيد که آن را عام پسندانه طراحي و در اختيار کاربران قرار دهيد از طرف ديگر نيز طي يک زمانبندي خاص محتويات و محصولات و خدمات خود را در سايت قرار دهيد چرا که عدم انتشار محتوا به طور منظم در سايت نشان دهنده بي نظمي و هرج و مرج در فعاليت و در نهايت در سايت شما خواهد شد و همين مورد کاهش و افت رنک سايت در موتور هاي جستجو را به همراه خواهد داشت از طرف ديگر موجب سردرگمي و بي اعتمادي مشتريان مي شود . شما در نظر بگيريد که طبق يک ساعت معين به طور روزانه محتويات و موضوعات مختلف را در سايت خود قرار مي دهيد و به طور متوالي سايت خود را به روز مي کنيد همين مورد موجب خواهد شد که کاربران و گوگل متوجه شود که شما براي آنها ارزش قائليد و به طور دقيق و در يک زمان خاص محتواي جديد را در اختيار آنها قرار خواهيد داد نکته مهم ديگري که در اينجا وجود دارد اين است که همين نظم و زمانبندي در سئو و بهينه سازي سايت و افزايش رنکينگ آن موثر است پس با توجه به گفته ها حدالامکان سعي کنيد محصولات و محتواي توليد شده باارزش و با کيفيت را به صورت منظم و طبق زمانبندي دقيق و حساب شده در سايت قرار دهيد.
8_ دوري از آناليز و تحليل سايت
همه ما دوست داريم به عنوان اولين سايت ها در نتايج جستجو ديده شويم براي همين بايد به شما بگويم که حدالامکان بايد تمام موارد و مشکلات موجود در سايت خود را از بين برده و تمام موارد لازم را در سايت به کار ببريد. واضح است که بسياري از مشکلات را ما به راحتي نمي توانيم انجام دهيم و يا آن مورد را فراموش مي کنيم خب در اينجا يک راه حل مفيد پيش روي شماست آن هم استفاده و بهره گيري از ابزارهاي آناليز و تحليل سايت است که بسياري از دارندگان سايت نسبت به آن بي توجه و يا بهتر است بگوييم کم توجه هستند پس در نتيجه سايت شما رشد نخواهد کرد و شما نيز همچوقت به هدف خود يعني رسيدن به لينک هاي اول گوگل دست پيدا نخواهيد کرد.
شما با استفاده از گوگل وب مستر تولز و يا گوگل آناليتيکس مي توانيد سايت خود را آناليز و تحليل کنيد سپس مشکلات آن را رفع کرده و در بهبود سايت بکوشيد شما با انجام اين کار در ابتدا سايت خود را به طور رسمي به گوگل معرفي کرده ايد و سپس از گوگل درخواست مي کنيد که سايت شما را نيز،در ليست سايت هاي مرتبط قرار دهد. پيشنهاد ما به شما اين است که حتما آناليز و تحليل سايت خود را به طور زمانبندي شده و در دوره زماني هاي مختلف انجام دهيد و اقدامات خود را مشاهده و مشکلات و خطا ها را رفع کنيد و بکوشيد  سايت خود را موتورهاي جستجو گر گوگل خوشمزه تر سازيد.
9_ عدم توجه به شبکه هاي اجتماعي
شبکه هاي مجازي جايگاه ويژه اي در دنياي آدمها به دست آورده است و تعداد کاربران خود را به دست آورده و هر روز بر تعداد آنها افزوده مي شود. شما زماني که سايت به مرحله نمايش رسانديد بايد تبليغات خود را براي ديده شدن سايت انجام دهيد چرا که سايت شما براي ديده شدن نياز به تبليغ و شناخته شدن دارد پس چه جايي بهتر از شبکه هاي اجتماعي که داراي تعداد کثيري کاربر است و در دسترس همه نيز قرار دارد.
متاسفانه افراد نسبت به شبکه هاي اجتماعي و تاثير آن بر روي سايت بي خبراند و چنين کار آسان ولي تاثير گذار و مهمي را به راحتي از دست مي دهند. شما براي آشنا سازي افراد جديد و مختلف با سايت خود و همچنين براي برند سازي به شبکه هاي اجتماعي نيازمند هستيد پس محتواهاي جالب و جذاب خود را در شبکه هاي مجازي به اشتراک گذاريد و حتما آن را به سايت خود لينک کنيد تا افراد مختلف با سايت شما آشنا شده و شما نيز کاربران جديدي را جذب کرده باشيد. توجه کنيد که شبکه هاي مجازي از جمله پلتفرم هايي است که داراي گروه هاي مختلفي از افراد است و اشتراک گذاري محتويات و محصولات در آن در افزايش رنک و ترافيک سايت شما بسيار سودمند و مفيد است.
10 _ عدم توجه به جستجوهاي محلي
جستجوي محلي ، نتايج نزديک به محل جستجو را نمايش ميدهد . از سال اخري که شاهد رونمايي از الگوريتم جديد گوگل با نام الگوريتم کبوتر بوده ايم و سئو محلي برجسته تر از قبل شد به طوري که در اکثر مواقع در زمان سرچ تنها نتايج نزديک به محل سرچ به کاربر نمايش داده مي شود به طور مثال اگر ما کلمه رستوران و يا کافي شاپ را جستجو کنيم شاهد خواهيم بود که نتايجي به ما نمايش داده مي شود که در نزديکي محل ما قرار دارد يا واضح تر اگر ما از شهر اراک جستجو کنيم کلمه کافي شاپ را به ما کافي شاپ هايي که در شهر اراک وجود دارند را نمايش مي دهد اين با نام سئو محلي ناميده مي شود و متاسفانه يکي از اشتباهات در سئو ناديده گرفتن اين سئو مهم مي باشد به طوري که براي نمايش نتايج در محل جستجو هيچ گونه سئويي را انجام نمي دهند . استراتژي موتور هاي جستجو نمايش بهترين نتيجه به کاربران خود مي باشد و اين يکي از مهم ترين موارد نمايش بهترين نتيجه مي باشد زيرا نزديک ترين مکان را به کاربر نمايش مي دهد براي اينکه سئو محلي را انجام دهيد از اصلي ترين موارد آن ايجاد گوگل مپ مي باشد.

با تشکر از همراهی شما شاد باشید

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس پزشکی

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!