جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

wordpress-custom-post-types-debate-functions-php-or-plugins

مدیریت پست تایپ ها با functions.php یا افزونه ها؟

مدتی قبل در مورد اینکه مدیریت پست تایپ ها با پلاگین بهتر است یا از طریق functions.php؟ این سوالی بود که بسیار بحث برانگيز بود و مورد کنکاش بسیاری قرار گرفت و کاربران بسیاری در این زمینه سوالاتی پرسیده بودند ما تصمیم گرفتیم که مساله را به طور کامل باز کنیم.
در یک توییتی گفته شد:
نوع پست سفارشی را در فایل functions.php اضافه نکنید بلکه شما باید از یک افزونه خاص سایت استفاده کنید.

مدیریت پست تایپ ها

بعد از انتشار آن خب بسیاری از افراد معتبر در جامعه وردپرس وارد بحث و تبادل نظر شدند به طور مثال کورتیس مک هيل یک پست به صورت کامل در این زمینه منتشر کرد و به طور کامل مدیریت پست تایپ ها را توضیح داد.

مدیریت پست تایپ ها با functions.php یا افزونه ها؟

در استدلال پلاگین یا افزونه: پلاگین در حین عملکرد داده ها را برای همیشه برای کاربر حفظ می کند حتی اگر تم تغییر کند حتی اگر اینگونه به نظر نرسد اما داده ها بدون کوچکترین تغییراتی در حافظه باقی می مانند.
استدلال functions.php: داده های بیرونی غیر ضروری هستند چرا که موجب سردرگمی کاربر می شود برای همین باید حذف شوند.
حالا در این جا شما با کدام یک موافق هستید؟ کدام یک از آنها با توجه به عملکرد بهتر هستند؟
نظر ما این است که تمام اطلاعات پست تایپ ها بهتر است در یک پلاگین به طور کامل حفظ شود تا در صورت نیاز مجدداً استفاده شوند و نیاز به ورود دوباره اطلاعات نباشد.

داده های طولانی مدت و قدیمی

انواع پست تایپ ها دارای داده های مخصوص به خود هستند و بعد از چند بار تعویض تم فهمیدیم که کنار پست تایپ ها یکسری اطلاعات برون طراحی وجود دارد مانند پست مربوط به مشتریان که اطلاعات مشتریان بعدها قرار است در آن ثبت شود.
انواع پست تایپ ها که با وردپرس ساخته شده اند عبارتند از پست ها،صفحات، پیوند ها، پیوست ها، گفتگوها که باید مدیریت پست تایپ ها را انجام داد.
ما اگر انواع پست تایپ ها مانند کتاب ها، مشتری ها، تخفیف ها و… داشته باشیم و با عوض کردن تم قرار باشد تمام این اطلاعات از بین بروند کار بسیار سخت می شود چرا که برای جمع آوری اطلاعات زمان زیادی را صرف کرده ایم.
ولی نکته اینجاست که حفظ چنین اطلاعاتی چه اهمیتی دارد؟
خب ما تا زمانی که داده ها را در اختیار داشته باشیم در دفعات بعد تنها کاری که لازم است انجام دهیم فقط تغییر ظاهر و تم خواهد بود چرا که ما اطلاعات را حفظ کرده ایم و نیازی به وارد کردن دوباره داده ها نداریم پس در زمان خود صرفه جویی کرده ایم.
نکته دوم بعد از زمان، تمرکز می باشد تمرکز در جهت اینکه نگرانی بابت کپی توابع و چسباندن از فایلی به فایل دیگر وجود نخواهد داشت. ولی در اینجا اگر بخواهیم توابع را تکرار کنیم چه باید کرد؟ به سادگی پلاگین را بردارید و آن را در سایت جدید خود رها کنید.

قوانین و استاندارها

در هر دو مورد قوانین و استانداردهای خاصی وجود دارد و همیشه سناریو هایی برای قوانین خم شده و استانداردهای شکسته وجود دارد ولی این به این معنا نیست که ما باید از استانداردها خلاص شویم.
پست تایپ های عمومی زیادی وجود دارند که اکثرا به مجموعه ای از متا فیلد های اضافی و مدیریت بهتر پست تایپ ها نیازمند هستند.
مانند نقل قول ها، دستورالعمل ها،مشتریان، کتاب ها، نمونه کارها و…
حال در اینجا با در نظر گرفتن تعداد زیاد موضوعات و تصاویر و نمونه کار ها عاقلانه نیست که کاربر هر بار که تم تغییر می کند همه اطلاعات پست تایپ خود را مجددا وارد کند.
به مثال و نمونه ای که در زیر آورده ایم دقت کنید:
یک سایت عکاسی را در نظر بگیرید که وردپرس در آن قابلیت وبلاگی دارد در اینجا کاربر می خواهد مجموعه ای از نمونه کارهای خود را اضافه کند تمام این اطلاعات باید کنار تم قرار گرفته و حفظ شوند. یک سال بعد مدیر سایت می خواهد ظاهر سایت را تغییر دهد تم را عوض می کند و بعد از آن متوجه می شود تمام داده های سایت از بین رفته اند و یک منو با نام مشتریان و یک منو با نام نمونه کارها وجود دارد ولی هیچ اطلاعاتی در آن دیده نمی شود. در اینجا کاربر تمام اطلاعات خود را از دست داده است و اگر پشتیبان هم کاری نکند باید تک تک اطلاعات را مجددا وارد سایت کند.
برای حل چنین مشکلاتی باید یک پایگاه داده استاندارد و جدید ایجاد کنیم شاید با یک افزونه این مشکل حل شود ولی آیا این راه حل برای همه کامل است؟ مطمئنا نه اما برای اکثریت مفید خواهد بود. در نتیجه ما به این اتفاق نظر رسیدیم که در پایگاه داده باید متافیلدها و اطلاعات برون طراحی مانند اطلاعات مشتریان وجود داشته باشد.
پیدا کردن راه حل باعث شده است که کم کم اهمیت حفظ اطلاعات بین برنامه نويسان رواج یابد و تبدیل به استاندارد سازی شود. زمانی که برنامه نويسان درک کنند که کاربرانشان از تم استفاده می کنند پشتیبانی تبدیل به یک استاندارد می شود.
امروزه تم های وردپرسی زیادی وجود دارد که باید توسط یک پلاگین پایه طراحی شوند و در اینجا نیازمند مدیریت بهتر پست تایپ ها هستیم.
نکته مهم در اینجا این است که کدهای مربوط به پست تایپ ها باید در functions.php قرار بگیرد و یا پلاگین؟ در پاسخ به این سوال تنها می توان گفت که باید با دقت و تمرکز زیاد به مدیریت بهتر پست تایپ ها بپردازید تا مشکلی متوجه سایت شما نشود.
با تشکر از همراهی شما.

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس خبری

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!