جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

WordPress Plugins Safe Update

آموزش بروز رسانی ایمن افزونه های وردپرس

وردپرس را پلاگین های آن قدرمندتر میکنند و یکی از مواردی که باعث انتخاب وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوای وب سایتمان است همین فراوانی افزونه ها و قالب های رایگان و تجاری آن است . در واقع میتوان گفت افزونه های وردپرس هستند که با استفاده از آنها میتوان وب سایت را به صورت حرفه ای طراحی کرد البته در گاهی از موارد قالب هایی هم هستند که قابلیت های بسیار زیادی دارند برای طراحی وب سایت ولی پلاگین ها بیشترین مورد استفاده را در وب سایت های وردپرسی دارند . برای هر کاری میتوانید این افزونه ها را نصب کنید تا کار مشخصی که میخواهید را انجام دهد ولی اگر افزونه ها بروزرسانی نشوند ممکن است با خطاهای مختلفی رو به رو شوید . علاوه بر این ممکن است افزونه دارای باگ های امنیتی باشد که بعد از بروزرسانی آن رفع می شود و یا ممکن است در نسخه های قدیمی افزونه امکانات کمتری باشد که در نسخه های جدید به آن اضافه شده است .به هر ترتیب بروزرسانی پلاگین های وردپرس کار چندان سختی نیست و در این مطلب هم در رابطه با بروزرسانی ایمن افزونه ها صحبت خواهیم کرد.

 

بروزرسانی ایمن افزونه ها در وردپرس

خود وردپرس به تنهایی قابلیت های زیادی دارد ولی برای اضافه کردن ویژگی ها و خصوصیات بیشتر نیاز داریم تا برنامه ها و ابزار های جانبی را بر روی وب سایتمان نصب کنیم که به آنها افزونه و یا پلاگین گفته می شود . شما برای نصب افزونه کافیست وارد منوی افزونه و بعد زیر مجموعه آن افزودن افزونه شوید و در کادر جستجو نام افزونه مد نظرتان را جستجو کنید و بعد هم نصب و فعال سازی . اکثر پلاگین ها داعما در حال بروزرسانی هستند زیرا همانطور که در بالا عنوان شد :

 1. امکانات جدید به افزونه ها اضافه می شود
  هر ابزاری که برای وردپرس ساخته می شود به جهت افزودن قابلیت هایی است که در نسخه اصلی وردپرس وجود ندارد به طور مثال برای افزودن قابلیت سئو و بررسی های قبل از انتشار مطلب از افزونه yoast seo استفاده می شود ، ممکن است در زمینه سئو امکانات جدیدی با توجه به تغییر الگوریتم های گوگل و مباحث سئو به افزونه مذکور اضافه شود به طوری که با بروزرسانی افزونه میتوانید قابلیت های جدید را دریافت کنید.
 2. باگ ها و حفره های امنیتی برطرف می شود
  به دلیل متن باز بودن وردپرس و افزونه های زیر مجموعه آن دسترسی برای همگان آزاد است چه برای توسعه دهندگانی که قصد خدمت رسانی به جوامع وردپرس را دارند وچه برای هکر ها و کسانی که قصد خرابکاری و هک وب سایت ها را دارند ، اهداف مختلفی برای نفوذ و قرار دادن کد های مخرب درون وب سایت وجود دارد . با بروز رسانی نسخه های بعدی به احتمال قوی تعداد زیادی باگ بر طرف خواهد شد و کد های مخرب نیز که توسط انتشار دهندگان افزونه ها درون آن قرار میگیرند حذف خواهد شد .
 3. اشکالات افزونه در نسخه های بعدی رفع می شوند
  در هر چیزی که انسان آن را می سازد مشکلاتی وجود دارد افزونه ها هم همینطور هستند یعنی دارای اشکالاتی برای انجام کار ها هستند و یا با دیگر افزونه ها به تداخل خواهند خورد با برزورسانی افزونه این مشکلات نیز برطرف خواهد شد.
 4. افزونه ها با نسخه جدید وردپرس هماهنگ سازی می شوند
  هر نسخه از وردپرس مانند دیگر چیزها به امکاناتی مجهز می شود و در نسخه های جدید گاها شیوه های پردازش اطلاعات و داده ها نیز تغییر خواهد کرد . برای همین افزونه ها نیز باید با این سبک پردازش ها هماهنگ شوند برای همین هنگام بروزرسانی این نیز برطرف خواهد شد.

پلاگین ها معمولا به صورت خودکار بروزرسانی نمی شوند و تنها یک پیغام و شما را از نسخه جدید موجود مطلع می کنند . و شما میتوانید به اختیار آن را بروز کنید . یک ویژگی که برای افزونه ها و در کل بروزرسانی ها این است که میتوان قبل از انجام بروزرسانی آنها را بررسی کرد و از هماهنگی نسخه جدید با وب سایت شما مطلع شد.

اقداماتی که باید قبل از بروزرسانی افزونه ها انجام دهید

برای بروز رسانی افزونه ها شما نیازی به کار خاصی ندارید و شاید به این فکر کنید که به خاطر راحتی کار بروزرسانی برای شما مشکلی پیش نمی آید و در مراحل بروز کردن افزونه با خطایی مواجه نمی شوید ، اما مطمئنن شما از چندین افزونه در کنار یکدیگر استفاده می کنید که گاهی از مواقع باعث ایجاد اختلال و بی نظمی هایی می شود. اگر می خواهید که در این پروسه یعنی بروز کردن افزونه های وب سایت خود به مشکلی بر نخورید این مقاله را دنبال کنید .

مثل همیشه قبل از شروع هر کاری از وب سایت خود بک آپ تهیه کنید ” افزونه BackupBuddy بک آپ گیری از سایت وردپرسی ” این کار باعث می شود تا حتی اگر در حین بروزرسانی با مشکلی مواجه شوید بتوانید تنظیمات قبلی را برگردانید . زمانی که شما تغییراتی را ایجاد میکنید ممکن است که بر روی هسته وردپرس تاثیراتی را بگذارد برای همین بهترین راه تهیه نسخه پشتیبان می باشد.

هرگز سعی کنید تا تمامی افزونه ها را با هم بروزرسانی نکنید . همانطور که میدانید در قسمت بروزرسانی افزونه ها ، پلاگین هایی که دارای بروزرسانی هستند نمایش داده می شوند و علاوه بر این در قسمت افزونه های نصب شده نیز این امکان وجود دارد که با دستور دسته جمعی بروزرسانی آنها را انجام دهیم .با کمی وقت بیشتر و خرج حوصله میتوانید هر کدام را یک به یک انتخاب و بروز کنید.

همواره سعی کنید تا افزونه ها را قبل از نصب نسخه جدید تست کنید به این صورت که پیشنهاد می شود حتما بر روی لوکال هاست وردپرس را راه اندازی کنید و قبل از بروزرسانی ایمن افزونه آن را درون وردپرس نصب شده در لوکال هاست تست کنید.

قبل از عمل به خوبی فکر کنید : یاد آور این نکته می شوم که هنگام بروزرسانی ممکن است با خطایی مواجه شوید ، پس قبل از بروزرسانی خودکار افزونه که حقیقتا باعث افزایش سرعت شما و جلوگیری از فوت وقت می شود حتما خوب فکر کنید ، البته این موضوع بستگی به نوع افزونه نیز دارد.

افزونه های خود را سعی کنید در زمان هایی که وب سایتتان شامل ترافیک کمتری است بروزرسانی کنید ، انتهای شب زمان مناسبی برای بروزرسانی افزونه ها می باشد زیرا کاربران کمتری به سایت مراجعه می کند این موضوع به دو دلیل پیشنهاد شده است که 1- در زمان اوج ترافیک وب سایت شما و یا حالت معمول مقداری از رم ، سی پی یو و منابع سرور ( هاست میزبانی ) در حال پردازش اطلاعات و دستور های کاربران می باشد و ممکن است که با خطای استفاده بیش از حد از منابع رو به رو شوید و یا سایت در هنگام بروز رسانی دچار اختلالاتی شود . 2- هنگامی که بروزرسانی می کنید وب سایت وردپرسی به صورت اتوماتیک به حالت تعلیق و از دسترس خارج می شود این ممکن است برای کاربران ناخشوآیند باشد و یا کاربری در حین خرید متوجه پیغام بروزرسانی شود و از خرید خود صرف نظر کند و یا خللی در پروسه خرید و پرداخت به وجود بی آید.

توجه به این موضوع که برای رفع باگ ها و اشکالات تنها یک بروزرسانی کافی است باعث می شود که ما به فکر آبدیت افزونه بیافتیم اما اگر پلاگین مورد نظر دچار چنین اشکالاتی است بهتر است دست نگه دارید و تمامی افزونه ها را با هم بروزرسانی نکنید.

اهمیت امنیت وب سایت بسیار بالاست به طوری که شما باید برای بروزکردن افزونه ها برنامه ای داشته باشید زیرا یکی از موارد حفظ امنیت وب سایت همین بروزکردن پلاگین های نصب شده بر روی وب سایت می باشد.

چطور افزونه های وردپرس را به صورت ایمن به روز کنیم؟

افزونه های خود را آگاهانه بروزرسانی کنید شما تا به الان متوجه این جریان شده اید ، در ابتدا از سیستم وردپرس خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و مطمئن شوید که وردپرس را میتوانید بروز کنید ، سپس برای بررسی و تست بروزرسانی افزونه اقدام کنید و زمانی را برای آن در نظر بگیرید . هر زمان که بروزرسانی آماده باشد برای شما یک پیغام در بالای صفحه پیشخوان نمایش داده خواهد شد و این پیغام در منوی پیشخوان و زیر منوی برزرسانی ها قابل مشاهده می باشد.

notification-بروزرسانی ایمن افزونه ها در وردپرس

از این بخش شما می توانید پلاگین های موجود در لیست را مشاهده و بروزرسانی کنید.

اگر چنانچه در حین انجام عملیات بروزرسانی دچار اختلال شدیم چه کنیم ؟

در این حالت شما باید در بخش پشتیبانی توسعه دهنده مشکل را جستجو و یا مطرح کنید . اگر هم وب سایت شما به صفحه سفید و یا مرگ منتقل شد نگران نباشید این خطا ممکن است در هنگام بروزرسانی ایجاد و دیگر ادامه پیدا نکرده باشد برای رفع حالت تعمیر وردپرس کافیت وارد هاست خود شوید و یک فایل با نام .maintenance را پاک کنید. و سایت شما مجددا قابل دسترسی خواهد بود . شما میتوانید مجددا با بررسی های زیر اقدام به بروزرسانی افزونه ها کنید :

 • چک کنید که نسخه جدید وردپرس برای شما نصب باشد
 • از سالم بودن و همانگی افزونه با نسخه جدید وردپرس آگاه شوید
 • از یک متخصص کمک بگیرید
 • نسخه های قبلی افزونه را به صورت دستی بازگردانید
 • بهترین راه تست افزونه برو روی لوکال هاست می باشد ابتدا آن را بررسی و سپس بر روی وب سایت اصلی نصب کنید.

با رعایت موارد بالا میتوانید یک بروزرسانی ایمن را برای افزونه ها تجربه کنید.

با تشکر از همراهی شما – شاد باشید.

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب وردپرس موزیک

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!