جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

افزایش سرعت سایت و تاثیر افزونه

ارتباط افزونه ها با سرعت وردپرس

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که افزونه های وردپرس روی سرعت بارگذاری سایت شما تاثیر می گذارند ؟
شما با استفاده از افزونه ها در وردپرس میتوانید امکانات سایت خود را افزایش دهید و ویژگی های جدیدی به سایت خود اضافه کنید .اما علاوه بر اینکه این افزونه ها میتوانند امکانات سایت شما را افزایش دهند روی سرعت سایت شما بسیار تاثیر گذارند ودر بیشتر اوقات باعث کاهش سرعت سایت میشوند .
در این مقاله ما به شما یاد میدهیم که چگونه یک افزونه بر روی سرعت سایت تاثیر میگذارد وچگونه این تاثیر را کنترل کنید .

تاثیر افزونه های وردپرس

افزونه های وردپرس دارای قابلیت و ویژگی های مختلفی هستند و هریک با اهداف خاص خود طراحی شده اند و هر افزونه برای اجرای یک یا چند قابلیت  نیازمند ارتباط و تبادل با پایگاه داده سایت دارد . افزونه ها درخواست های http به سمت سرور ارسال میکنند که این درخواست ها به ازای هر بار برقراری با پایگاه داده است .
هر افزونه دارای اطلاعاتی است که شامل کدهای جاوا اسکریپت و css  ، تصاویر و…… می باشد ، این اطلاعات برای نمایش ظاهری و کاربردها  در هر افزونه ای نوشته شده اند و باز هم به ازای هر بارگذاری نمایش هر بخش مانند تصاویر ، ویدیو درخواست http  به سمت سرور  فرستاده میشود و هرچقدر در خواست های http  به سمت سرور افزایش یابد زمان بارگذاری سایت شما کاهش خواهد یافت.

پس به هر حال اگر از افزونه های زیاد یا سنگینی برای سایت خود استفاده میکنید و درخواست های http  زیادی به سمت سرور ارسال میکنند باید به فکر این باشید که تاثیر افزونه ها بر سرعت سایت خود را کاهش دهید .

 

بررسی زمان بارگذاری کدهای افزونه در وردپرس

برای اینکه متوجه بشید هر افزونه چگونه  و چقدر بر روی سرعت بار گذاری سایت تاثیر میگذارد ، نیازمند بررسی زمان بارگذاری فایل های هر افزونه در سایت خود است  که دوراه برای فهم این مساله وجود دارد :

۱- استفاده از ابزارهای مرورگر
در مرور گر روی صفحه ای که سایت شما قرا دارد راست کلیک کنید و روی گزینهInspect  کلیک کنید و سپس از طیق گزینه Network  میتوانید زمان بارگذاری هر فایل وعکس را مشاهده کنید.

۲-استفاده از سایت GTmtrix

شما با استفاده از  این سایت میتوانید زمان بارگذاری سایت را ارزیابی نمایید واز طریق نتایجی که در اختیار شما میگذارد میتوانید بررسی بسیار دقیق داشته باشید .

با مشاهده زمان بارگذاری فایل های هر بخش از سایت خود توسط سایت GTmtrix   متوجه میشوید افزونه های وردپرس چگونه برروی سایت ما تاثیر میگذارند.
افزونه های استاندارد تعداد بسیار کمی در سایت بارگذاری میکنند در حالی که افزونه های مخرب می توانند دارای 12 فایل بارگذاری باشند .

شما باید فایل های که هر افزونه بارگذاری میکنند را به حداقل برسانید تا سرعت سایت خود را افزایش دهید ومتوجه این موضوع باشید  که  افزونه ها ممکن است فایل اضافی را در سایت لود کنند که شاید اصلا لزومی ندارد که این فایل ها بارگذاری شوند .
به این نکته باید دقت کرد که افزونه های سایت خود را باید از سایت های معتبر تهیه کنید و افزونه هایی که از آنها استفاده نمیکنید را پاک کنید تا بار سنگین فایل های بارگذاری شده در سایت خود را کاهش دهید که با این کار میتوانید سرعت سایت خود را بهبود ببخشد.

 

غیرفعال کردن کدهای CSS یک افزونه

کد های css یک افزونه را غیر فعال کنید چراکه  این کدها برای ظاهر افزونه است و هیچگونه نقشی در کارایی آن ندارد .
برای این کار باید کدهای css را دربین کدهای سایت بیابید .
بعد از پیدا کردن نام دسته css   افزونه ی مورد نظر خود باید کدهای زیر را در فایل function.php  اضافه کنید وسپس نام دسته css مورد نظر خود در ساختار  این کدها جایگزین کنید.

شما می توانید نام دسته Css افزونه موردنظر خود را به جای gdwpm_styles-css در ساختار کدهای زیر جایگزین کنید:


add_action( 'wp_print_styles', 'my_deregister_styles', 100 ); function my_deregister_styles() { wp_deregister_style( 'gdwpm_styles-css' ); }

همچنین در صورتی که بخواهید چند دسته از کدهای css مربوط به چند افزونه مورد نظر خود را غیرفعال کنید می توانید ساختار ی مشابه کدهای زیر را در فایل function.php قالب خود کپی کنید:


add_action( 'wp_print_styles', 'my_deregister_styles', 100 ); function my_deregister_styles() { wp_deregister_style( 'gdwpm_styles-css' ); wp_deregister_style( 'bfa-font-awesome-css' ); wp_deregister_style( 'some-other-stylesheet-handle' ); }

غیرفعال کردن کدهای java script یک افزونه

همانطور که میدانید جاوا اسکریپت از زبان های سمت کاربر است وبرای رویداد ها در صفحه بکار میروند وهیچگونه تاثیری بر عملکرد افزونه ندارد پس در صورت نیاز آنها را غیر فعال  کنید.

برای غیرفعال کردن کدهای جاوا اسکریپت هر افزونه نیاز دارید که نام دسته کدهای جاوا اسکریپت افزونه موردنظر را بیابید.
برای اینکه نام دسته کدهای جاوا اسکریپت افزونه های موجود در وردپرس خود را بیابید باید کدهای زیر در فایل function.php قالب خود کپی کنید:


<pre>function wpb_display_pluginhandles() { $wp_scripts = wp_scripts(); $handlename .= "<ul>"; foreach( $wp_scripts->queue as $handle ) : $handlename .= '<li>' . $handle .'</li>'; endforeach; $handlename .= "</ul>"; return $handlename; } add_shortcode( 'pluginhandles', 'wpb_display_pluginhandles');</pre>

با کپی کردن کدهای بالا در فایل function.php باید شورتکد [pluginhandles] در یکی از صفحات وردپرس بنویسید و با مشاهده صفحه، طبق شکل زیر باید لیستی از نام دسته های کدهای جاوا اسکریپت مربوط به هریک از افزونه های موجود ، در صفحه نمایش داده می شود.

حال با دانستن نام دسته های کدهای جاوا اسکریپت مربوط به هر یک از افزونه ها می توانید با کپی کردن کدهای زیر دسته کدهای جاوا اسکریپت هر افزونه را غیرفعال کنید.


add_action( 'wp_print_scripts', 'my_deregister_javascript', 100 ); function my_deregister_javascript() { wp_deregister_script( 'contact-form-7' ); }add_action( 'wp_print_scripts', 'my_deregister_javascript', 100 ); function my_deregister_javascript() { wp_deregister_script( 'contact-form-7' ); }

با کپی کردن کدهای بالا در فایل function.php کدهای جاوا اسکریپت مربوط به افزونه فرم تماس ۷ غیرفعال می شود.

در صورتی که بخواهید کدهای جاوا اسکریپت مربوط به چند افزونه مورد نظر خود را غیرفعال کنید می توانید ساختاری مشابه کدهای زیر را در فایل function.php قالب خود کپی کنید.


add_action( 'wp_print_scripts', 'my_deregister_javascript', 100 ); function my_deregister_javascript(){ wp_deregister_script( 'contact-form-7' ); wp_deregister_script( 'gdwpm_lightbox-script' ); wp_deregister_script( 'another-plugin-script' ); }

در صورتی که بخواهید کدهای جاوا اسکریپت مربوط به یک افزونه تنها در یک صفحه خاص در سایت غیرفعال شود می توانید از ساختار کدهای زیر در فایل function.php استفاده کنید.


add_action( 'wp_print_scripts', 'my_deregister_javascript', 100 ); function my_deregister_javascript() { if ( !is_page('Contact') ) { wp_deregister_script( 'contact-form-7' ); } }

به این ترتیب می توانید تاثیر افزونه های وردپرس را به سمت مثبت بودن هدایت کنید و از تاثیر افزونه های وردپرس در جهت منفی جلوگیری کنید تا به سایتتان آسیب وارد نشود.
امیدوارم محتوای این مقاله برایتان مفید باشد.
با تشکر از همراهی شما – شادباشید

 

منبع: آپ تم  مرجع: آموزش وردپرس | قالب ودپرس موزیک

اولین نفری باش که به این مقاله امتیاز میدی 🙂
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!