جستجو کردن
Close this search box.

فهرست مطالب

آموزش 3dmax برای معمارها از طریق وب سایت معماریست memarist.ir

آموزش تری دی مکس برای افرادی که در زمینه مدل سازی، ویرایش عکس، ساخت بازی و انیمیشن فعالیت می کنند، نرم افزاری بسیار کاربردی و ضروری می باشد. استفاده از این نرم افزار سه بعدی سازی می تواند در ساخت بازی ها و اجسام متحرک در انیمیشن ها بسیار قوی عمل کند. همچنین در شبیه سازی فضاهای طراحی شده به واقعیت در طراحی معماری بسیار بی نظیر می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با آموزش 3dmax در فضای معماری و بستری برای دانلود آبجکت تری دی مکس بیشتر آشنا کنیم.

آموزش تری دی مکس در معماری

یکی از ابتدایی ترین قدم ها در آموزش تری دی مکس، کشیدن اجسام سه بعدی اولیه می باشد. به همین منظور برای آموزش تری دی مکس بهتر است قبل از هر چیزی و بعد از آشنایی با محیط نرم افزار تری دی مکس، با نحوه ترسیم سه بعدی در محیط نرم افزار آشنا شوید.
⦁ یکی از ساده ترین ترسیمات احجام در محیط تری دی مکس، کشیدن مکعب می باشد. برای این کار در ابتدا CREAT را انتخاب نموده و گزینه GEEOMETRI را انتخاب می نمایید. پس از تایید گزینه STANDARD PRIMITIVES و BOX انتخاب می توانید سطح مقطع را در صفحه ترسیم نموده و ارتفاع آن را به صورت دستی تعیین نمایید. اما تمامی این دستور عمل ها تا زمانی قابل اجرا می باشد که، باکس ما اکتیو باشد. با کلیک بر روی اسکیپ از دستور خارج شده و سیستم منتظر دستور عمل بعدی شما می ماند.
گزینه های کاربردی در آموزش تری دی مکس برای کشیدن مکعب های ساده گزینه های زیر می باشد:
CREATION METHOD: با انتخاب نمودن این گزینه می توانید مکعب مستطیل (BOX) و یا مکعب مربع (CUBE) رسم نمایید.
NAME AND COLOR: با استفاده از این گزینه می توانید رنگ دلخواه خود را برای آبجکت انتخاب نمایید.
KEYBORD ENTRY: با انتخاب نمودن این گزینه و کلیک بر روی گزینه XYZ می توانید محل قرار گیری آبجکت را در محیط مشخص نمایید. همچنین می توانید با دادن مختصات طول (LENGTH)، عرض (WIDTH) و ارتفاع (HEIGHT) مکعب خود را با مشخصات معرفی شده، رسم نمایید.
PARAMETER: علاوه بر اینکه در این بخش نیز می توان مختصات جسم را تعیین نمود. همچنین می توانید با دادن اندازه به سگمنت ها، میزان نرمی و سختی جسم را مشخص نمایید. برای اینکار کافی است که، سگمنت طول آبجکت (LENGTH SEGS)، سگمنت عرض آبجکت (WIDTH SEGS) و سگمنت ارتفاع آبجکت (HEIGHT SEGS) را تعریف نمایید.

آموزش 3dmax

⦁ یکی دیگر از ترسیمات معمول در آموزش تری دی مکس، کشیدن کره می باشد. برای کشیدن کره در محیط تری دی مکس باید مراحل زیر را انجام دهید:
⦁ CENTER: با انتخاب این گزینه نقطه ای را به عنوان مرکز کره روی صفحه انتخاب می کنید. سپس با درگ کردن در هر جهتی که بخواهیم می توانید شعاع دایره را مشخص نمایید.
⦁ EDGE: در انتخاب این گزینه، شما باید دو نقطه روی صفحه ایجاد نمایید. که مشخص کننده ابتدا و انتهای قطر دایره می باشد.
⦁ SEGMENT: تعیین سگمنت و نرمی در کره بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین با انتخاب این گزینه سگمنت دایره را مشخص نمایید.
⦁ SMOOTH: با انتخاب نمودن این گزینه می توانید نرمی کره را نمایان کنید. اما در هنگام آموزش 3dmax توجه داشته باشید که اگر نرمی کره را تعیین کرده باشید. اما این گزینه فعال نباشد، نرمی کره نمایان نمی شود.
⦁ HEMISPHERE: انتخاب این کره و دادن عدد به آن از پایین به بالا کره، را محو می نماید و نیم کره ایجاد می شود. اگر عدد صفر HEMISPHERE باشد، کره ای کامل خواهید داشت.
⦁ یکی دیگر از اجسام ترسیمی در آموزش تری دی مکس، شکل استوانه می باشد. برای کشیدن استوانه دستور عمل های اجرایی مانند کره می باشد. اما دو گزینه آن متفاوت از کره می باشد.
SIDES: با افزایش دادن آن چند ضلعی به استوانه و با کاهش دادن آن استوانه به چند ضلعی تبدیل می شود.
CAP SEEMENTS: این گزینه موجب بالا رفتن تعداد سگمنت ها در قاعده استوانه می شود.

آموزش 3dmaxآموزش تری دی مکس

آموزش تری دی مکس و جابه جایی اجسام

در آموزش تری دی مکس یکی از ساده ترین و کاربردی ترین دستور عمل ها جابه جا نمودن اجسام در صفحه می باشد. که به تمامی روش های زیر امکان پذیر می باشد.
⦁ باز نمودن منوی EDIT و انتخاب گزینه MOVE
⦁ W را روی صفحه کنید انتخاب و اینتر می زنید.
⦁ در تولبار گزینه MOVE را انتخاب می کنید.
⦁ روی جسم مورد نظر راست کلیک کرده و MOVE را انتخاب می کنید.

آموزش 3dmaxدانلود آبجکت تری دی مکس

آموزش تری دی مکس و تعیین متریال اجسام

یکی از دلایل آموزش تری دی مکس و استفاده از آن در طراحی ها استفاده از متریال های مشابه به واقعیت برای طرح ها می باشد. پس از ترسیم و طراحی کامل نوبت به انتخاب متریال برای آنها می باشد. همچنین استفاده از آبجکت های آماده مانند لباس، کلاه، درخت، صندلی، آبشار و … که رندر های تری دی مکس را بیشتر به واقعیت نزدیک کند، از ویژگی های برتر این نرم افزار می باشد. برای دانلود آبجکت تری دی مکس می توانید از وبسایت معماریست استفاده نمایید. و به این ترتیب از جدیدترین آبجکت های آماده در طرح خود استفاده نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین آرا
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
1
0
نظر خود را به اشتراک بگذاریدx
عضو شوید و همه محصولات را رایگان دانلود کنید!!!